Teknoloji dünyasının başarılı isimlerinden Apple’ın 2023 yılında çıkması beklenen MacBook’ların üretimi artık Vietnam’da gerçekleşebilir. 

Mayıs ayında gerçekleştirilmesi beklenen bu plan, şirketi için bir dönüm noktası olabilir. ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, üretim noktasında Çin’e bağımlı kalma politikasını değiştirmek için yeni çalışmalar ışığında hareket ediyor. Tedarik zinciri noktasında çeşitlendirmeyi amaçlayan şirket, Hindistan, Endonezya, Vietnam gibi lokasyonlarda üretim fabrikası kurarak bunu yapmayı amaçlıyordu. Ancak şu ana kadar çok büyük bir ilerleme kat edilmedi. 

Bugün elde edilen bilgiler, konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandığını ve şirket için önemli bir dönüm noktası olduğunu gösterdi. Nikke’nin yaptığı bilgilendirmeye göre Apple, 2023 yılı içerisinde MacBook cihazlarını Vietnam’da üretmek için harekete geçti. 

macbook uretimi 2023de vietnama gerceklesecek

2023’de MacBook üretimi Vietnam’a geçiyor

Konuyla ilgili elde edilen bilgilere göre Apple, 2023 yılının mayıs ayından bu yana bazı Macbook cihazların Vietnam’da üretilmesi hakkında en büyük tedarikçisi Foxcoon’la anlaşma yaptı. iPad ve Airpods kulaklıklar şu an için Güneydoğu Asya’daki ülkede üretiliyordu. Konuyla ilgili olarak elde edilen bilgiler, maalesef üretim hacminin ne düzeyde olacağı yönünde bilgi vermiyor. Apple’ın her yıl Çin’de 20 ile 24 milyon arasında MacBook ürettiği varsayıldığında, 2023 Vietnam üretimde buna pek de olumlu bakılmayacağı düşünülüyor.

Apple, buna benzer bir adımı daha önce de iPhone cihazlar için atmıştı. Şirket, geçtiğimiz aylar içerisinde iPhone’un Hindistan’daki üretim konusunda önemli düzeyde artış sağladı. Fakat mevcut tahminler, iPhone akıllı cihazların %95’lik kısmının hala Çin’de üretildiğini, küresel anlamda üretimin %80’inin ise Zhanghou şehrinde büyük fabrikada olduğu yönündedir. Ancak yine de şirketin üretim konusunda diğer ülkelere kaydığından söz etmek mümkündür. Apple, MacBook üretimi için Vietnam’a geçiş yapması, Apple’ın ilk kez Çin dışında üretim merkezine sahip olmasını sağlayacak.

Steam’in haftanın en çok satanlar listesinde zirve değişti!

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir