Galatasaray Kulübü, Türkiye’de spor aktivitelerini, yenilikçi teknoloji ürünleri ve girişimler ile daha ileri seviyelere taşımak amacıyla 1905 Ventures Girişimcilik Merkezi’ni kurdu.

Nef Stadı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Galatasaray kulüp başkan yardımcısı Bikem Kanık, 1905 Ventures Program Direktörü İhsan Elgin ve İstanbul Portföy Genel Müdürü Yiğit Arslan katılım gösterdi. 1905 Ventures programı anlamında sağlanacak olan 25 milyon TL fon ile, spor ile ilgili olan yenilikçi girişimler desteklenecek ve hayata geçirilmesi için imkan sağlanacak. Sonucunda ortaya çıkan ürünlerin Galatasaray Kulübü kapsamında iş kollarında deneme yapılarak girişimin hızlı bir şekilde büyümesi ve yatırımcılar ile daha kolay buluşturulması amaçlanıyor. Proje bağlamında 15 Kasım’a kadar spor alanında girişimcilik başvuruları alınabilecek. Konuyla ilgili olarak yapılacak olan değerlendirmelerin ardından beğenilen fikir ve ürünlere 2022 yılının ilk günlerinde yatırım yapılması bekleniyor. Galatasaray dünyasının ilkleri yapmak ve lider olmak gibi özellikleri olduğunu aktaran Kanık, “Spor, sağlıklı yaşam ve eğlence alanındaki yenilikçi teknoloji girişimleri için bir buluşma noktası oluşturmak amacındayız. Bu amaçla ‘1905 Ventures’ adı altında bir hızlandırma programı ve bir girişim sermayesi yatırım fonu oluşturuyoruz.” diye konuştu.

1905 Ventures girişimine yatırım yapan yatırımcıları yenilikçi teknolojiler ile bir araya getirmeyi hedefleyen yenilikçi bir girişim fonu olduğunun altını çizen Kanık, “Girişim sermayesi yeni bir alan değil ama spor özelinde çok fazla fon mevcut değil. Bu sektöre vereceği katkılar yadsınamaz. Dünyada da spor, medya ve eğlence sektörleri özelinde çok fazla özelleşmiş girişim sermayesi fonu yok. Birkaç büyük kulübün fonları var. Bu konuda hem Türkiye’mizin girişimci sistemine yeni bir alan oluşturmak hem de bu alanda inovatif fikirlere çalışma platformu sunmak istiyoruz. Burada amacımız tek yönlü değil. Bugüne kadar Galatasaraylıları hep destek için çağırdık ama bugün ilk kez bizlerle kazanmak için çağırıyoruz. 1905 Ventures’le Türkiye’de spor sektörünün ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz yeni fikirlerin hayata geçmesine liderlik etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buna ek olarak sarı kırmızılı kulübün başkan yardımcısı, yatırım sermayesi fonu için kulübün kasasından para kullanılmayacağını fakat yapılan iş birliği karşısında ciddi gelirler elde edileceği dile getirdi. Programın direktörü İhsan Elgin ise Türkiye’de girişimcilik sektörünün son 15 yılda hızla yükseldiğinin altını çizerek, “2010’dan bu yana yıllık 10 milyon dolar yatırımlardan 200-250 milyon dolarlık yatırımlara doğru geldiğimiz bir dünyada hep finans ve perakende konuşuluyor. Dünyanın genelinde spor endüstrisinde inanılmaz teknolojiler var. Spor deyince konuyu sadece sahaya indirgememek lazım. Dünyada spor ekosistemi 16 alt alana yayılıyor ve inanılmaz girişimciler çıkarmaya başladı. Türkiye’de bu ekosistem şu anda çok küçük durumda ve büyümesi için bir desteğe ihtiyaç var. Bu desteği de bir kulübün vermesi lazım. Türkiye’de girişimcilerin en çok zorlandığı konu, fikirlerini ve ürünlerini test edecek ortamı bulamamaları ve ilk müşterilerini kazanamamaları. Galatasaray Kulübü tam burada devreye giriyor ve tüm imkanlarını açarak ürünleri gerçek ortamda kullanabilme şansı veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Portföy Genel Müdürü Yiğit Arslan ise spor alanında yapmış olduğu girişimleri yaklaşık olarak 2 yıldır desteklediklerini belirterek şu sözleri aktardı; “Son 10 senede geleneksel iş modelleri yerini yenilerine bırakıyor. Spor, medya ve eğlence sektörleriyle ciddi bir büyüklüğe ulaştı. Bu büyüme daha da ivmelenerek devam ediyor. Orta vadede spor teknolojileri, hem girişimciler hem de yatırımcılar için cazip olmaya devam edecek. Bu alandan çok büyük değerler çıkacağını öngörüyoruz. Tüm yatırımlarımızı bunun için yaptık. Bugüne kadar 10’u aşkın girişime yatırım yaptık, yüzlercesini de inceledik. Geldiğimiz noktada Türkiye’den daha fazla spor teknolojisi girişimcisinin çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun da 1905 Ventures gibi programlarla mümkün olabileceğini gördük. Diğer tespitimiz de spor teknolojisi girişimlerinin kulüplerle olan ilişkilerini yeterli seviyede yürütememeleri. Bu programda Galatasaray Kulübü, girişimlerin ilk müşterisi olma özelliği taşıyacak. Girişimler ilk günden avantajla hayatlarına başlamış olacak. Daha sonra da fonlarla desteklendikçe bu ekosistemin daha da değer kazanacağını ve kısa sürede ticarileşebilme etkisi oluşacağını düşünüyoruz. Burada hem Galatasaray hem girişimcilik ekosistemi hem de yatırımcıların kazanabileceği, sosyal ve toplumsal etkisi olan çok güzel bir projeye imza attığımızı düşünüyoruz. Bu yüzden hem mutlu hem de gururluyuz ve bu projeye umutla bakıyoruz.” dedi.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir