WhatsApp’ta engellendiğiniz nasıl anlaşılır? - Haberler - indir.com

WhatsApp’ta engellendiğiniz nasıl anlaşılır?

Tahmini Okuma Süresi : 4 ' 19 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-03 09:00:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp uygulamasında istemeseniz de engellenebilirsiniz. Peki bunu anlamanın bir yolu var mı? Whatsapp'ta engellendiğiniz nasıl anlaşılır? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız sizleri yazımıza devam edebilirsiniz. WhatsApp’ın hayatımızdaki yeri öylesine büyüdü ki haberleşmek için yalnızca WhatsApp’ın kullanıldığı bile oluyor. Mesajlaşmaya ek olarak fotoğraflar, videolar ve durumlar paylaşmaya imkan tanıyan uygulamanın sesli ve görüntülü arama gibi özellikleri de bulunuyor. WhatsApp kullanıcılarına Facebook, Twitter ve Instagram’da olduğu gibi size dilediğiniz kullanıcıyı engelleme hakkını veriyor. 

Eğer biri tarafından engellendiyseniz bunu anlamanızı sağlayan birkaç işaret mevcut. Bu işaretlere dikkat ederseniz, biri tarafından engellenip engellenmediğinizi kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Yeni WhatsApp depolama alanı kullanımı özelliğiYeni WhatsApp depolama alanı kullanımı özelliği

WhatsApp’ta engellendiğiniz nasıl anlaşılır?

WhatsApp uygulamasında birini engellemek mümkündür. WhatsApp rehberinizde yer alan kişiler, WhatsApp uygulaması kullanıyorsa size bilgileri gözükür. Eğer biri sizi engellerse bu kişinin son görülmesi çevrimiçi olup olmadığı bilgisi ve profil fotoğrafı gözükmez. Ancak kişi ayarlardan bu özellikleri "hiç kimse" olarak ayarlarsa kimseye gözükmez, bunu anlamak için mesaj atmanız gerekir eğer mesajınız tek tik ise hiçbir mesaj karşıya iletilmez, yüksek ihtimalle engellenmişsiniz anlamına gelir.

Ancak bu durumdan hemen emin olmamanız gerekir. Profil fotoğrafı, durumu, son görülmesi gözüküyor ancak mesajınız tek tik durumunda olur ise kişinin interneti açık olmayabilir, bu da aslında engellenmediğiniz anlamına gelir. Ayrıca engellenmiş bir kişi tarafından aramalar ve durum güncellemeleri, size görünmez ve gönderdiği mesajlar size iletilmez ve hiç bir zaman size teslim edilmez. Öncelikle sizi engelleyen kişinin son görülme veya çevrimiçi durumunu sohbet ekranında göremeyeceğinizi belirtelim. Aynı şekilde bu kişinin profil fotoğrafında yaptığı değişiklikleri de göremezsiniz. Sizi engelleyen kişiye gönderdiğiniz mesajlar ise her zaman tek bir onay işaretiyle kalır. Son olarak engellenme halinde arama girişimlerinizin de hiçbirinin gerçekleşmeceğini de söyleyelim.

Son görülme ve çevrimiçi olup olmadığını kontrol edin

WhatsApp’ta sizi engelleyip engellemediğini merak ettiğiniz kişinin sohbet sayfasına girin. Son görülme tarihini kontrol edin. Son görülme tarihinin olmaması halinde engellenme ihtimaliniz bulunur. Ama son görülme zamanı WhatsApp’ta gizlilik ayarları kısmından kapatılmış da olabilir. Bundan ötürü son görülme zamanının olmaması kesinlikle engellendiğiniz anlamına gelmez. Sizi engelleyen kişi asla çevrimiçi görünmez. WhatsApp’ta bir kişiye ait son görülme zamanını ve çevrimiçi durumu göremiyorsanız engellenme ihtimaliniz artar. Ama yine de bu aşamaya kadar net bir tahmin yürütmemelisiniz.

Mesajın iletilip okunduğunu takip edin

WhatsApp'ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye mesaj atıp da cevap alamıyorsanız bu durumda onay işaretlerine dikkat etmeniz gerekebilir. Eğer siz bu kişiye bir mesaj attığınızda iki tik oluyorsa yanılıyor olabilirsiniz. Bu iki tik mesajın alıcının telefonuna ulaştığı anlamına gelir. Ama burada tek tik oluyorsa ve kişinin son görülme tarihini, çevrimiçi durumunu da göremiyorsanız engellenme konusunda olasılık artar.

Arkadaşlar bu günler için var

WhatsApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin numarasını bir başka WhatsApp kullanan arkadaşınızın cep telefonuna kaydedebilirsiniz. Bu yolla bu kişinin profil bilgilerini kontrol edin. Eğer bu arkadaşınızın telefonunda son görülme tarihi, çevrimiçi bilgileri ve ek olarak güncel profil fotoğrafı görünüyorsa bu kişinin sizi engellediği yönünde kesin bir tahmin yürütebilirsiniz.

Numaranızı silmediğinden emin olmalısınız

Son aşamada bu durumla ilgili dikkat edilmesi gereken nokta ise; WhatsApp uygulamasında olan gizlilik ayarları bölümünde kişinin durumu, güncel profil fotoğrafı yalnızca kendi rehberinde yer alan kişilere açık olabilir. Bu da kişinin kendi telefon rehberinde kayıtlı olmayanlara profili kapalı demektir. WhatsApp’ta silindiğini nasıl anlarsın diye merak ediyorsanız gizlilik ayarlarını sadece rehberinde kayıtlı olan kişilere açık olacak şekilde güncelleyen kişinin profil fotoğrafına, son görülme tarihine ve durumuna bakmanız yeterli. Eğer bunları başkaları görebiliyor ve siz göremiyorsanız bu kişi sizin numaranızı silmiş ama engellememiştir.


Yeni özellik WhatsApp Web için parmak izi nasıl kullanılacak?Yeni özellik WhatsApp Web için parmak izi nasıl kullanılacak?
WhatsApp çoklu cihaz desteği çalışmalarında sona geldi!WhatsApp çoklu cihaz desteği çalışmalarında sona geldi!
WhatsApp Süresi Dolan Medya özelliğine kavuşacak!WhatsApp Süresi Dolan Medya özelliğine kavuşacak!

PAYLAŞ