RTÜK'ten önemli Netflix açıklaması yapıldı - Haberler - indir.com

RTÜK'ten önemli Netflix açıklaması yapıldı

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 15 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-26 12:00:00
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Popüler dizi ve film izleme platformu olan Netflix hakkında yeni açıklamalar yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, platform hakkında ilişkilerin oldukça iyiye gittiğini ve Netflix’in uyarıları dikkate aldığını belirtti. Netflix ve RTÜK’e gelen eleştiriler ile alakalı açıklamalarda bulunan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, herkesin sandığının aksine Netflix ile işlerin iyi olduğunu ve Netflix’in uyarıları dikkate aldığını belirtti. “Hangi alanda yayıncılarımızın lehine bir düzenleme eksikliği varsa hemen talimat verilmiş ve gereğinin yapılması sağlanmıştır.” Diyen Başkan, Netflix hakkında görüşlerini belirtti. Buna göre RTÜK başkanı;

“Müzakereyle kırmızı çizgilerimizi anlatıyoruz. Onlar da çoğunu kabul ediyor. Netflix son dönemde bütün uyarılarımızı dikkate aldı. Örneğin yetişkin içeriklerine PIN kodu istedik, yerine getirdiler. Dünyada bir ilk. Bunları görmek lazım. Haklı taleplerimizi kabul etmediklerinde elimizdeki yaptırım gücünü devreye sokuyoruz.

Netflix sinir bozan özelliğini kapatma seçeneği sunacakNetflix sinir bozan özelliğini kapatma seçeneği sunacak

Bilinen adıyla 'Minnoşlar' yayını hakkındaki kararımız... Aldığımız kararla film Türkiye kataloğundan çıkarıldı. Yine 'sansürcü' ilan edildik ama dünyada bu filme tepkiler çığ gibi. Yapım Amerika'da dava edildi. Biz sorumluluğumuzun gereğini yaparak dünyadaki emsallerimizin önünde karar alabildik. Başka Üst Kurullar bunu yapamadı, kulaklarını tıkadılar. Gelişmeler gösterdi ki RTÜK doğrusunu yaptı ve arkasında durmaya devam ediyoruz.” Dedi.

Netflix ilişkileri iyi gidiyor

Netflix’e karşı bir sansür değil uyarı politikası izlediklerini belirten Şahin, Netflix hakkında ”Netflix ile ilişkilerimiz iyi. Son dönemde bütün uyarılarımızı dikkate aldılar. Nihayetinde ticari bir kuruluş. Türkiye'den kar ederken, regülasyon kurumuyla kötü olmak istemezler. Bizim onlardan milli ve manevi değerlerimize saygı ya da milli güvenliğe ilişkin taleplerimizin olması doğaldır. Dedi. Ayrıca konu hakkında Bir kesim bunu maalesef sansür olarak algılıyor, esefle kınıyorum. Sansür, yayın öncesi denetimdir. Böyle bir denetimimiz yok. Biz, kurallar içinde hareket edin, diye telkinlerde bulunuyoruz. Bundan sonra da her platform için irtibatımız devam edecek. Nasıl ki diğer yayıncılarımızla ikili diyalogları sürdürüyorsak, isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlarla da görüşmeye devam edeceğiz. En basit tabirle belirtiyorum, kendilerine tavsiyelerimizin, uyarılarımızın olması normaldir.”olarak konuştu.

Bu durumlar kapsamında Netflix ile Türkiye pazarının aralarının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.


Netflix 2 günlük deneme süresini başlatıyorNetflix 2 günlük deneme süresini başlatıyor
PS5'te Netflix ve Spotify hizmetiPS5'te Netflix ve Spotify hizmeti

PAYLAŞ