Microsoft Android cihazları etkileyen bir fidye yazılımı buldu - Haberler - indir.com

Microsoft Android cihazları etkileyen bir fidye yazılımı buldu

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 55 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-12 21:00:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Teknoloji dünyasının lider ismi Microsoft, yayınladığı bir raporda Android akıllı cihazları etkileyen yeni bir tür virüsten söz etti. Bu virüs, kullanıcı verilerini takip etmek ya da paylaşmak yerine kullanıcıların telefonuna erişimi engelliyor. Teknoloji dünyası her geçen gün daha hızlı bir şekilde gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Burada önemli olan detay ise, teknoloji gelişirken bununla beraber aynı zamanda riskler de artmaya devam ediyor. Şöyle ki dünyada birçok insan siber suçlara kurban gidiyor veya siber dolandırıcılıkla karşı karşıya geliyor. 

Microsoft tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Android cihazları etkileyen yeni bir virüs türü bulunuyor. Bu virüs, kullanıcı 'home' düğmesine bastığında etkinleşiyor. Bir tür fidye yazılımı (ransomware) olan bu tür, gelen çağrıların arkasında çalışıyor ve konuşmaları kaydediyor. Hatta ekranı kilitleyerek kullanıcılar için kullanılmaz hale getirebiliyor.

Microsoft, büyük bir eksiği daha tamamlayarak ekran kayıt aracı hazırlıyorMicrosoft, büyük bir eksiği daha tamamlayarak ekran kayıt aracı hazırlıyor

Microsoft yeni bir tür virüs tespit etti

AndoridOS/MalLocker.B şeklinde adlandırılan bu virüs, bir anda çıkan ve kullanıcıların indirmesini isteyen internet sitelerinde gizleniyor. Hatta üçüncü parti siteli ve çerez bulunduran internet siteleri de virüsü barındırabiliyor. MalLocker.B virüsü, kullanıcıların verilerini takip etmiyor ya da paylaşmıyor. Yaptığı şey, kullanıcının telefonuna erişmesini engellemek oluyor.

Söz konusu bu virüsü barındıran bir uygulama telefonlara indirildiğinde, Cihaz ekranında polisten ya da kanun kuvvetlerinden gelen fidye notu şeklinde bir mesaj beliriyor. Mesajda, ülkemizde de sıkça kullanılan, adınız bir suça karışmıştır, telefonunuza tekrar ulaşabilmek için ödeme yapmanız gerekmektedir gibi ifadeler kullanılıyor. Bu tür dolandırıcılıklar sadece Türkiye'de değil son yıllarda dünya genelinde oldukça sık bir şekilde görülüyor ve MalLocker.B de bunun için kullanılan popüler fidye yazılımlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca zaman geçtikçe bu tür yazılımlarda farklı teknikler de kullanılıyor.

MalLocker.B adlı virüsün çalışma sistemi nasıl?

Virüs cep telefonlara bulaştığında gerçekleşen ilk şey çağrı bildirimlerini engellemek oluyor. Bu sayede çağrıyı yapan kişinin kimliği hakkında hiç bir bilgi öğrenilmiyor. Çağrıyı yapan kişinin bilgilerinin görülebileceği tüm alan MalLocker.B ile kapatılıyor.

Gerçekleşen ikinci şey ise 'onUserLeaveHint' işlevinin etkisiz hale gelmesi oluyor. Bu özellik, uygulamaların arka planda çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcı, bir uygulamayı arka plana itip başka bir uygulama kullanmak istediğinde de bu özellik tetikleniyor. Özellik tetiklendiğinde kullanıcı bir fidye notu alıyor ve uygulamadan çıkış yapamıyor. Bu iki fonksiyon şu ana kadar kullanıcılar tarafından görülmemiş olsa da fidye notlarıyla karşılaştılar. Bu tür dolandırıcılıklardan kaçınmak için ise üçüncü taraf internet sitelerinden ve mağazalardan uygulama indirilmemesi şiddetle tavsiye ediliyor.


Microsoft, Nokia'yı satın mı alıyor?Microsoft, Nokia'yı satın mı alıyor?
Microsoft ilk veri merkezini Yunanistan'da açıyorMicrosoft ilk veri merkezini Yunanistan'da açıyor
Microsoft ırkçılık davasıyla karşı karşıyaMicrosoft ırkçılık davasıyla karşı karşıya

PAYLAŞ