WhatsApp süreli mesajlar özelliği üzerinde çalışıyor - Haberler - indir.com

WhatsApp süreli mesajlar özelliği üzerinde çalışıyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 55 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-11-02 11:00:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Akıllı Telefonlar

Olmazsa olmaz uygulamaların başında gelen popüler platform WhatsApp, kullanıcılarına yeni özellikler sunmak için hazırlıklara başladı. Bu yeni özellik ile beraber kullanıcılar belli bir süre içerisinde yok olan mesajlar gönderebilecekler. Tüm dünyanın da kullandığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sürekli olarak güncellenmeye ve bu güncellemeler ile beraber yeni özellikler kazanmaya devam ediyor.

Neredeyse her akıllı telefon sahibinin kullandığı WhatsApp, kullanıcılarına yeni bir özellik sunmaya hazırlanıyor. Yeni özellikle birlikte kullanıcılar, belli bir süre içerisinde yok olan mesajlar gönderebilecekler. İşte bu özelliklerden bir tanesi olan süreli mesajlar (dissappearing messages) yakın bir gelecekte kullanıcılarla buluşacak. Söz konusu bu özelliğin isminin değiştirilerek kaybolan mesajlar olma ihtimali de oldukça yüksektir. WhatsApp'ın internet sitesinde süreli mesajlar olarak geçen bu özellik henüz kullanıcılara sunulmadı. Ancak bu özelliğin iOS, Android, KaiOS ve web/masaüstü sürümlerine geleceği duyuruldu. Peki, bu süreli mesajlar nedir?

WhatsApp, birçok kişiyi mutlu edecek sessize alma özelliği geldiWhatsApp, birçok kişiyi mutlu edecek sessize alma özelliği geldi

WhatsApp'a yeni özellik; süreli mesajlar

Sürekli mesajlar aktif hale getirildiğinde, bireysel grup sohbetlerindeki tüm yeni mesajlar belli bir süre sonra yok olacaklar. Süreli mesajların nerede etkin olacağı ise kullanıcısının kendisi tarafından belirlenecek. Yani tüm sohbetlerde aktifleştirme gibi bir durum olmayacak, kullanıcının kendisinin seçmesi gerekecek. Süreli mesajlar özelliği daha önce de adından söz ettirmişti ancak o zamanki adlandırılması sona eren mesajlar (expiring messages) şeklindeydi. Süreli mesajların ilk sürümünde, kullanıcılar mesajın ne zaman yok olacağını seçebiliyordu. Ancak WhatsApp, bu seçeneği kaldırdı ve 7 günlük bir süre belirledi. Bu süreyi değiştirme seçeneği de henüz bulunmuyor.

Süreli mesajlar özelliğinin nasıl çalışacağı WhatsApp'ın resmi internet sitesinde detaylı olarak açıklanıyor. Buna göre;

Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolur. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.

Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Süreli bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin yedi gün sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.

Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.

Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye dâhil edilir. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

Ayrıca WhatsApp, bu özelliğin kullanımı konusunda uyarıyor ve yalnızca güvenilen kişilerde kullanılmasını tavsiye ediyor. WhatsApp'ın uyarıları ise şu şekilde:

Mesajlaşılan kişi, süreli mesajı kaybolmadan önce iletebilir veya ekran görüntüsünü alabilir.

Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce süreli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilir.

Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce kamera veya başka bir cihaz kullanarak süreli mesajın fotoğrafını çekebilir.

 


Facebook, Instagram ve WhatsApp'ı ayırıyor mu?Facebook, Instagram ve WhatsApp'ı ayırıyor mu?
WhatsApp'a yeni özellik geldiWhatsApp'a yeni özellik geldi
WhatsApp üzerinden alışveriş dönemi resmi olarak başlıyorWhatsApp üzerinden alışveriş dönemi resmi olarak başlıyor

PAYLAŞ