e-Ticaret Sitesi Olan Alibaba ve Aliexpress'e Vergi Zorunluluğu Geliyor - Haberler - indir.com

e-Ticaret Sitesi Olan Alibaba ve Aliexpress'e Vergi Zorunluluğu Geliyor

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 16 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-02-27 17:50:00
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

İnternet alışverişin oldukça popüler olduğu şu dönemlerde Alibaba ve Aliexpress sitelerini duymayan yoktur. Yurt dışı alışverişini parmaklarımızın ucuna getiren Alibaba ve Aliexpress sitelerinin Türkiye satışlarına vergi geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yurt dışından yapılan ve Türkiye sınırlarına giren ürünler üzerinden vergi alınacağını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Vergi Konseyi’nin 134. Genel Kurulu’nda konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, internet siteleri vasıtasıyla yurt dışından yapılan online alışveriş yapan vatandaşların yeni sistem ile hayal kırıklığına uğrayacakları açıklamalar yaptı.

Yurt Dışı Alışverişine Vergi Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak yurtdışı merkezli sitelerden online bir şekilde alışveriş sistemine vergi sistemi uygulayacağının sinyalleri verildi. Yurt dışı sitelerinden yapılan ve zarflar içerisinde Türkiye sınırlarından gümrüğe takılmadan giren ürünlerin vergi sistemine tabii tutulması yönünde radikal değişiklikler yapacaklarının sinyallerini verdi. Yapılan araştırmalar doğrultusunda çalışmalara başlandığını dile getiren Albayrak; "Kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12'den 1-2'ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye'de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.” şeklinde konuştu.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Yurt dışı merkezli siteler üzerinden online yapılan alışverişler doğrultusunda alınan ürünlerin ülkemize girmesi durumunda vergi alınma sistemi üzerinde çalışmalar yürütüklerini dile getiren Maliye Bakanı Albayrak; "Vergi nerede? Yok. Ee aynısını Türkiye'de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, yasallık yok. Tüm dünyayı tehdit eden ticaretteki bu durumları da göz önünde bulunduracak bir şekilde bu yıl içerisinde çok güçlü refleksler vereceğiz” şeklinde konuşmasına devam etti. 

Online alışverişin popüler olmasının sebebi zaman tasarrufu ve elbette ki uygun fiyatlar olarak gözüküyor. Bunların başında ise, Çin merkezli online alışveriş sitesi olan Alibaba ve Aliexpress, internet alışverişi konusunda vatandaşların ilgisini çeken seçenekler sunuyor. Bunların başında uygun fiyatlı ürünler ve aynı zaman oldukça geniş olan ürün çeşitliliği sunması geliyor. Türkiye'den satın alınan ürünler kullanıcıların eline yaklaşık 15-20 gün içerisinde geliyor. Uygun fiyatlı olan bu ürünler genellikle Türkiye sınırlarından sarı renkli zarflar ile geçiş yapıyor ve bu aşamada da gümrük sorunu yaşamıyor. Yani vergi alınmıyordu. Bunu dikkate alan Maliye Bakanlığı, Türkiye'deki yerli üreticileri desteklemek ve yerli üretimi popüler hale getirmek amacıyla yurt dışından satın alınan ürünlere vergi getirme sistemini uygulayacaklar. Yurt dışından 22 euroya kadar olan ürünlerde gümrük vergisi uygulanmıyor, 22 euro ve üzerindeki ürünlerde ise %18-20 arasında gümrük vergisi uygulanıyor.


Alibaba'nın kurucusundan çarpıcı bitcoin açıklamasıAlibaba'nın kurucusundan çarpıcı bitcoin açıklaması
Alibaba, Trendyol'a ortak olacak!Alibaba, Trendyol'a ortak olacak!
Çin’in En Zengin İnsanı Jack Ma, Alibaba’daki Yerini Kime Devredeceğini Açıkladı!Çin’in En Zengin İnsanı Jack Ma, Alibaba’daki Yerini Kime Devredeceğini Açıkladı!

PAYLAŞ