Akıllı asistan Yandex Alisa Türkçe öğrendi - Haberler - indir.com

Akıllı asistan Yandex Alisa Türkçe öğrendi

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 54 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-11-06 20:04:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Yandex akıllı asistanı olan Alisa için Türkçe dil desteği duyuruldu. Bundan böyle Yandex Navigasyon kullanıcıları artık Alisa sesli asistanı Türkçe bir şekilde yönetebilecekler. Daha öncesinde Yandex’in sesli asistanı Rusça konuşuyordu. Ancak artık Türkçe konuşabilecek. Yandex Navigasyon servisi ilk olarak Rusya’da sunulduğu için akıllı asistan Alisa, Rusça desteğine sahipti. Şimdi ise Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sunuldu ve Yandex Navigasyon ile çeşitli dükkan ve noktalara asistan eşliğinde adres tarifi alabileceksiniz. Diğer yandan Alisa yer arama, rota oluşturma ve konum bilgisi gibi navigasyon ve harita bilgilerini de sesli olarak yanıtlayabilecek.

Yandex Akıllı Asistanı Alisa Türkçe Dile Kavuştu

Google Maps AR navigasyon özelliğini test ediyorGoogle Maps AR navigasyon özelliğini test ediyor

Sesli asistan Alisa ile sohbet etmek için uygulamayı açtıktan sonra “Alisa” diye seslenmek yeterli olacak. Yandex yapay zeka ve araştırma direktörü Mikhail Bilenko konu hakkında şu sözleri dile getirdi:

“Çok büyük veri setleri ile öğretilmiş derin sinir ağları (deep neural networks) kullanılarak geliştirilen Alisa ile kullanıcılar, başka bir insanla kurdukları ilişkinin benzerini kurabiliyor. Alisa sadece söyleneni değil, söylenenin arkasındaki manayı da çözebilen bir yeteneğe sahip. Alisa’ya “Beni en yakın kahveciye götür müsün?” gibi bir soru sorduğunuzda size en yakındaki uygun kahveciyi öneriyor. Eğer kullanıcı “Hadi gidelim” derse de Alisa ona en hızlı rotayı çiziyor. Sohbet modu sayesinde navigasyon deneyimini de çok daha kişisel hale getirerek, kullanıcıyı daha yakın hissettiriyor. Diğer birçok akıllı asistanda olduğu gibi, Alisa önceden belirlenmiş yanıtlara bağlı kalmıyor. Aynı soruya birbirinden farklı, özgürce yanıtlar vererek, kullanıcıyı hem şaşırtabiliyor hem de sohbeti daha keyifli hale getirebiliyor. En güçlü makine öğrenimi metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı da çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.”


Semt Pazarları Yandex Navigasyonda Gözükecek!Semt Pazarları Yandex Navigasyonda Gözükecek!
Yandex Navigasyon’a Görsel Yenilik GeliyorYandex Navigasyon’a Görsel Yenilik Geliyor

PAYLAŞ