Dünyanın en önemli ve en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Güney Kore merkezli Samsung, siber saldıyla karşı karşıya kaldığını duyurdu. Güney Kore merkezli Samsung, geçtiğimiz günler içerisinde LAPSUS$ tarafından hack’lendi (Şirket bu grubun adını halen vermiyor) ve tam 190 GB boyutunda gizleri verileri çaldırdı haberleriyle de ses getirdi. 

Hacklenme konusunu doğrulayan şirket, yapılan saldırılara özel kişisel bilgilerin (Müşteri veya çalışan) çalınmadığını dile getirdi. Daha önce konuşulan konulara bakıldığında gidenler arasında biyometrik kilit açma yöntemleri ile ilgili algoritmalar, tüm yeni Samsung cihazları için “bootloader” kaynak kodları, Qualcomm’un bazı gizli kaynak kodları, Samsung’a ait olan etkinleştirme sunucularının kaynak kodları ve Samsung etkinleştirme sunucularının kaynak kodları ve Samsung hesaplarının da yetkilendirme ve doğrulamak için kullanılan altyapının tam kaynak kodları bulunuyor. Bunların gelecek günlerde büyük güvenlik açıklarını da beraberinde getireceği endişeden söz edilirken, şirket tarafından yapılan son açıklamalarda veriler arasında Galaxy cep telefonlar ile ilgili kaynak kodlarının da çalındığı net bir şekilde belirtildi. 

Galaxy A53’te kulaklık jakı yok

17

Yaşanılan bu durumlar endişeleri de beraberinde getiriyor ve ilerleyen zamanlarda şirketin telefonlar için ciddi güncellemeler sunması gerekebilir. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta içerisinde Nvidia da büyük denilecek düzeyde siber saldırı ile karşı karşıya kalındı. Daha öncesinde ise kaynaklar sürecin yalnızca bir ransomware saldırı olduğunu dile getirirken, bazıları ise 1 TB civarında verinin çalındığı belirtilmişti. Resmi açıklama yapan dev üretici Nvidia, süreci doğru olduğunu belirtti ve çok kilit verilerin internete sızdırılmaya başlandığının da altı çizildi. Söylendiği üzere saldırının arkasında Samsung’u da vuran LAPSUS$ isimli grup yer bulunuyor.

Nvidia, henüz hangi verilerin çalındığını net olarak açıklamıyor ancak süreç içerisinde araştırmaların da devam ettiği belirtildi. Bazı işaretlere göre ise firmanın sürücü v e DLSS kaynak kodları dahi sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor. LAPSUS$ şu an için daha fazla veriyi sızdırmamak için Nvidia’dan para talep ediyor. 

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir