Kahramanamaraş merkez üssü kabul edilen ve toplamda 10 ili büyük ölçüde etkileyen deprem etkisi devam ediyor. Günlük yaşantımıza devam ederken deprem gerçeğini bizlere hatırlatan bu deprem insanların önlem alma durumunu sıklaştırdı. 

akut guvendeyim uygulamasi nedir nasil kullanilir

Deprem esnasında bir yıkım gerçekleşirse ve enkaz altında kalma gibi bir durum söz konusu olursa iletişimin gerçekleşmesi için bazı uygulamalar geliştirildi. Bu uygulamalardan biri de AKUT’un uygulaması olarak biliniyor. AKUT güvendeyim uygulaması deprem sonrasında iletişimi gerçekleştirmek için çok önemli bir gereç olarak görülüyor.

AKUT Güvendeyim uygulaması nasıl kullanılır?

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.4 şiddetinde deprem ve sonrasında yaşanan artçılar ile birlikte AFAD üzerinden birçok uyarı geldi.  AFAD’ın deprem sonrası uyarı şu şekilde; “Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın”. Bu uyarının temel sebebi enkaz altında olabilecek vatandaşların en hızlı şekilde bulunması için iletişimin kolay sağlanmasıdır. Afet süreçlerinde iletişimin hızlı ve en verimli şekilde sağlanması önemlidir. Kesintisiz iletişim için de haberleşmelerde diğer kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. İletişimin hızlı ve en iyi şekilde gerçekleşmesi geliştirilen AKUT uygulaması bu duruma hizmet eder şekilde geliştirilmiş.

AKUT açılımıyla Arama Kurtarma Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. aracılığıyla geliştirilen bu uygulama doğal afet durumunda iletişim gerçekleşmesi için büyük önem taşır. Deprem, sel veya diğer acil durumlarda haber vermek istenilen kişiye SMS yardımıyla güvende olduğunuzun bildirilmesi sağlanabilir.. Bununla beraber konumuzda uygulama sayesinde belirtilebilir. Bu uygulamanın çalışması için öncesinde bazı işlemlerin yapılması da önemlidir. Uygulamanın ayarlar bölümünden en az 1 kişinin numarası kayıt edilmelidir. 1 kişi dâhi olsa kayıt işlemi gerçekleştiğinde “Güvendeyim” butonu aktive olmuş oluyor. Uygulama ekranından “Güvendeyim” butonuna basıldığında ise telefonun bağlı olduğu konumun GPS alıcısına göre yer tespiti sağlanıyor.

Öncesinde telefonun GPS alıcısının açık olması da önemli önemli hususlar arasında yerini alır. Akut’un önerisine göre farklı bir şehirde yaşayan bir yakınınızın numarasını da ekleyebilirsiniz. Bu ekleme sayesinde çeşitli yerlerden sizinle iletişime geçme olanağı artmış olur. Uygulama yüklemesinin ardından internet ihtiyacı bulunmuyor. Uygulama kullanım için SMS gönderim hakkınızın olması yeterli.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir