Twitter DM kutusu için yeni filtre geliştirdi - Haberler - indir.com

Twitter DM kutusu için yeni filtre geliştirdi

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 9 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-02-18 18:31:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Uygulama

Kelsey Bressler isimli bir geliştirici, Twitter mesaj kutusuna gelen cinsel organlı taciz fotoğraflarını engelleyen bir filtre geliştirdi. Filtrenin doğru çalıştığını kontrol etmek adına 4.000'den fazla fotoğrafı inceleyen Kelsey, yazılımın %99'luk bir başarı göstererek çalıştığını belirtti. 

Mesaj kutusunda cinsel organ fotoğrafları görmek istemeyen bir geliştirici olan Kelsey Bressler, kullanıcıları bu  istenmeyen taciz mesajlarından korumak için yeni bir filtre geliştirdi. Safe DM adı verilen bu yeni filtre, cinsel organ fotoğraflarının daha alıcıya ulaşmadan doğrudan engellenebilmesine olanak sağlıyor.

Twitter Deepfake içeriklerine karşı savaş açıyor!Twitter Deepfake içeriklerine karşı savaş açıyor!

Geçtiğimiz yıl karşılaştığı bir cinsel organ mesajının ardından böyle bir fikir geliştiren Bressler, yeni filtrenin amacının platform içerisinde bu tarz gönderilerin engellenmesini ve güvenli bir sosyal medya deneyimi yaşatmak olduğunu belirtiyor.

Bressler, yazılımı test etmek için binlerce kişiden cinsel organ fotoğrafı göndermesini istedi

Safe DM

Eklentiyi oluşturmak için yapay zeka kullanımına başvuran Bressler, projesini test etmek için Twitter'da bir paylaşım yaptı ve  binlerce kişiden cinsel organlarının fotoğraflarını istedi. BBC'ye göre Bressler'a 4.000'den fazla fotoğraf gönderildi. ve filtre son derece başarılı bir sonuç verdi. Bressler, BBC'ye verdiği bir demeçte %99’luk bir başarı oranına ulaşmış olduğunu açıkladı.

BuzzFeed'den Cameron Wilson tarafından da doğruluğu test edilen filtre, bazı zamanlarda iki ile üç dakikalık bir gecikme de gösterse doğru sonuca ulaşabiliyor. Bununla birlikte yazılım; bir yapay penis, penise benzeyen bir ruj tüpü ve bazı bitkiler de dâhil olmak üzere penise benzeyen nesnelerin çeşitli görüntülerini de engelledi.

Bu tür gelişmeler güvenli internet kullanımı konusunda sevindirici olsa da siber zorbalığın bulunduğu tek platform Twitter değil. 2018 yılında gerçekleştirilen YouGov anketine katılım sağlayan 1.000'den fazla kadının %48'i cinsel organ fotoğraflarına maruz kaldığını belirtiyor. Bressler, diğer sosyal medya platformlarıyla da görüşme hâlinde olduğunu söylüyor.


İlgili uygulamalar
Twitter'da tweet nasıl şikayet edilir?Twitter'da tweet nasıl şikayet edilir?

PAYLAŞ