Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia yasağı hakkında kararı belli oldu - Haberler - indir.com

Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia yasağı hakkında kararı belli oldu

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 35 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-27 11:29:03
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Dünyanın en büyük ansiklopedi kaynak sitesi olan Wikipedia, bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de yasaklanmıştı. Wikipedia yasağı hakkında ülkemizde bazı gelişmeler yaşandı ve Anayasa Mahkemesi, erişim yasağının ifade özgürlüğünü ihlal ettiği kararına vardı. Yaşanan bu gelişme ile beraber Wikipedia sitesinin Türkiye’de tekrar mı erişime açılacağı soruları akıllara gelmeye başladı. Ülkemizde 2017 yılından beri erişime engelli olan Wikipedia hakkında Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar belli oldu. Mahkeme söz konusu durumun “ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini” belirtti.

Wikipedia tekrar mı açılıyor?

Wikipedia'dan sosyal medya grevi daveti geldiWikipedia'dan sosyal medya grevi daveti geldi

Wikimedia Vakfı, söz konusu erişim yasağı sebebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Başvuru genel kurula sevk edildi ve Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda alınmış olan karar neticesinde Wikipedia’nın tamamının engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesi verildi. Toplantı esnasında yapılan oylamadan 6’ya karşı alınan 10 oyla Wikipedia’nın ifade özgürlüğünü ihlal ettiği sonucu açıklandı. Bu noktada ise 2017’den beri Türkiye’de erişime kapalı olan Wikipedia’nın yeniden erişime açılacağı belli oldu diyebiliriz.

Anayasa Mahkemesinin almış olduğu bu karar doğrultusunda Wikipedia’nın tekrar açılması bekleniyor. Ancak bazı hukukçulara göre bu karar yasağın kalkması için yeterli gözükmüyor. Siteye erişim yasağı veren sulh ceza mahkemesinin bu noktada Anayasa Mahkemesini incelemesi ve bir kararda bulunması gerekiyor. Bu kapsamda Sulh ceza mahkemesinden yeni bir karar çıkarak Wikipedia’nın tekrar açılması mümkün olacak. Bakalım beklenen olacak ve bu engelleme kalkacak mı göreceğiz.  


Wikipedia açılıyor mu?Wikipedia açılıyor mu?
Rusya, Wikipedia yerine kendi ansiklopedisini kullanacakRusya, Wikipedia yerine kendi ansiklopedisini kullanacak

PAYLAŞ