Rusya, Wikipedia yerine kendi ansiklopedisini kullanacak - Haberler - indir.com

Rusya, Wikipedia yerine kendi ansiklopedisini kullanacak

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 42 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-04 16:00:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Son dönemlerde verdiği kararlarla en çok dikkat çeken ülkelerden birisi olan Rusya, bu defa Wikipedia'nın yerini alacak olan yerli çevrimiçi ansiklopedisini yapacağını resmileştirdi. Yeni ansiklopedinin ismi 'Büyük Rus Ansiklopedisi' olacak.

Son birkaç yıldır ülkemizde erişime kapatılan Wikipedia, birçok internet kullanıcısının bilgi almak için tercih ettiği ilk duraklardan birisi konumunda bulunuyor. İnternet aleminin ansiklopedisi olarak görülen platform, neredeyse aranılan her şeye cevap sunuyor. Fakat Rusya, bu platformun yerini alacak çevrimiçi bir ansiklopedi üzerine çalışmalar yapıyor. 

Rusya iPhone yasağı ile gündemdeRusya iPhone yasağı ile gündemde

Geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyaca kullanılan çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia'nın güvenilmez olduğunu belirtmişti. Putin, sadece bununla sınırlı kalmayarak platformun yerini ulusal ansiklopedinin alması gerektiğini söylemişti. İşte bugün Rusya’dan kritik karar geldi.

rusya wikipedia

Rusya hükümetinin yaptığı açıklamaya göre Wikipedia, yerini Rus yapımı başka bir çevrimiçi ansiklopediye devredecek. Hükümetin yaptığı açıklamaya göre bu girişim, halkın ‘bilimsel olarak onaylanmış kaynaklarla sürekli olarak güncellenen bilgiye’ ulaşabilmesini sağlayacak.

Wikipedia'nın yerini alacak olan Rus çevrimiçi ansiklopedinin adı ise  ‘Büyük Rus Ansiklopedisi’ olacak. Adı geçen bu ansiklopedinin Rusya'ya maliyeti ise 30 milyon doların üzerinde olacağı düşünülüyor. 

Bu arada Vladimir Putin’in geçen ay Kremlin’deki toplantıda söylediği sözleri hatırlatalım:

Wikipedia’yı elektronik formatta yeni Büyük Rus Ansiklopedisi ile değiştirmek daha iyi olacaktır. En azından burası iyi ve modern şekilde sunulmuş güvenilir bilgiye sahip olur.

 Rusya, son dönemlerde ilginç kararlar alıyor

vladimir putin

Rusya'nın son zamanlarda aldığı kararlar sadece bununla sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın bundan sonra içerisinde Rus yapımı yazılım yüklü olmayan hiçbir cihazın satılmaması gerektiği onaylandı. Bu karara uyması gereken şirketler arasında Apple'da bulunuyor. 

Rusya'nın almış olduğu bu karar, ülkenin Ticaret Şirketleri ve Elektrikli Ev ve Bilgisayar Üreticileri Birliği tarafından kınanmıştı. Birlik tarafınca yapılan açıklamaya göre tüm cihazlara Rus yapımı yazılımların yüklenmesi mümkün görünmüyor. Ve alınan bu karar üreticileri Rus pazarından kolay bir şekilde çekebilme potansiyeline sahip.

Rus devletinin aldığı bir diğer dikkat çekici karar ise hükümetin ülkedeki internetin kontrol edilmesi hakkında geniş yetkilere sahip olmasını sağlayan yasaydı. Bu yasa sayesinde Rusya hükümeti ‘acil durumlarda’ internete müdahale edebilecek. Ülkenin daha fazla çarpıcı karar alıp almayacağını ise zaman gösterecek.PAYLAŞ