Apple, VirnetX'e 440 milyon dolar ödeyecek! - Haberler - indir.com

Apple, VirnetX'e 440 milyon dolar ödeyecek!

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 25 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-02-25 19:01:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Apple,VirnetX ile girmiş olduğu patent savaşında kaybeden taraf olarak ayrıldı. ABD Yüksek Mahkemesi, iki şirket arasındaki duruşmayı karara bağladı ve Apple'ın söz konusu şirkete 440 milyon dolar ödemesine hükmedildi.

Apple ile bir diğer ABD merkezli teknoloji şirketi VirnetX arasında başlayan patent anlaşmazlığı karara bağlandı. ABD Yüksek Mahkemesi, teknolojinin dev ismi Apple'ı haksız buldu. Apple, patent ihlali başvurusunun reddedilmesinden dolayı VirnetX'e 440 milyon dolar (yaklaşık 2,7 milyar TL) ödemeye mahkum edildi.

Spotify ve Apple Music arasında çalma listesi nasıl aktarılır?Spotify ve Apple Music arasında çalma listesi nasıl aktarılır?

Apple, FaceTime uygulamasını hayata geçirirken VPN ile ilgili patentleri izinsiz kullanmakla suçlanıyordu. Mahkeme, şirketin 2016 yılında VirnetX'e 302 milyon dolar (yaklaşık 1,82 milyar TL) ödenmesine karar vermişti. Durumu gözden geçiren mahkeme heyeti, bu miktarın 440 milyon dolara çıkarılması yönünde karar aldı.

Apple ile VirnetX arasında 'patent savaşları'

Apple VirnetX

Reuters'a göre olayların başlangıcı 2010 yılına kadar dayanıyor. Nevada merkezli teknoloji şirketi VirnetX, federal mahkemede Apple'ı  sanal özel ağlar olarak bilinen güvenli ağlar ve güvenli iletişim bağlantıları konusunda dört patenti ihlal ettiği gerekçesiyle dava etmişti.

O tarihten itibaren Apple ve diğer şirketler, ABD Patent ve Marka Ofisi Mahkemesi’nin VirnetX patentlerinin geçerliliğinin denetlenmesini talep etti. Mahkeme, söz konusu patentlerin kilit kısımlarını iptal etti.

 Mahkeme, VirnetX'i haklı buldu

Geçtiğimiz sene verilmiş olan kararda temyiz mahkemesi, patentlerin söz konusu bölümlerinin iptal kararının durdurulmasına karar verdi. Böylece VirnetX, Apple’dan maddi anlamda kazanç elde etmeye bir adım daha yaklaştı.

Apple, Yüksek Mahkeme’ye başvuru yaparak VirnetX'in FaceTime'da ihlal etmek suçlaması ile karşı karşıya kaldığı özel patentlerin neredeyse ortadan kalktığı için zararların yeniden hesaplanması gerektiğini ileri sürdü.

Bir mahkemede Apple, temyiz mahkemesinin ret kararını 'yasal açıdan yanlış ve son derece haksız' olarak nitelendirdi. Şirket, ayrıca alt mahkemelerin VirnetX’in değerinin çok ötesinde tazminat talebinde bulunmasına izin verdiğini söyledi.

Nevada merkezli teknoloji şirketi VirnetX tarafından duruma ilişkin olarak yapılan açıklama şu şekilde:

Jüri ve Federal Mahkeme’nin yıllar önce geçerli olduğu ve o zamandan beri iptal etmediği kararları, tüm tazminatı destekliyor”
Apple Watch'da App Store nasıl kullanılır?Apple Watch'da App Store nasıl kullanılır?

PAYLAŞ