Doğal afetlerde kullanabileceğiniz uygulamalar - Haberler - indir.com

Doğal afetlerde kullanabileceğiniz uygulamalar

Tahmini Okuma Süresi : 4 ' 0 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-11-14 21:00:04
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Belki her gün kullanıcıların işine yaramayacak olsa da bir gün hayatınızı kurtarma ihtimali olan uygulamalar vardır. Doğal afetler telefonunuzda yüklü ve hazır bir şekilde durmasını isteyeceğiniz uygulamalar hakkında bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve herkesi yasa boğan İzmir depremi iletişimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. İzmir merkezli 6.9 şiddetindeki deprem sonucunda bazı binalar tamamen, bazıları ise kısmen yıkıldı. Ayrıca pek çok binada da önemli hasarlar oluştu. 5.1’leri bulan artçılar nedeniyle geceyi dışarıda geçirmeyi tercih eden İzmir halkı, önümüzdeki birkaç gün zor bir süreçten geçecek gibi görünüyor. 

Depremler her ne kadar istenmeyen durumlar olsa da ülkemizin esas acı gerçekleri arasında yer alıyor. Doğal afet olan ve insanlık olarak yapılabilecek pek bir şey bulunmayan depremlere karşı alınabilecek çeşitli önlemler bulunuyor. Bunların başında da depreme dayanıklı sağlam binalar yapmak geliyor. Bunun dışında doğal afetler meydana geldiğinde iletişimin de çok büyük bir önemi oluşuyor. Her deprem anında sevdiklerine ulaşmakta zorluk çeken insanların olmasının yanında deprem, sel gibi afetler nedeniyle tutsak kalmış olan insanlara erişmek de zor olabiliyor. 

Bugün sizlere belki bugün olmasa da bir gün ihtiyaç duyabileceğimiz, doğal afetlerde kullanılabilecek mobil uygulamalardan bahsedeceğiz. Bu uygulamalar, normal arama ve mesajlaşmanın bulunmadığı noktalarda; internet, bluetooth veya telefonumuzdaki başka özelliklerin gücünü kullanarak iletişim kurmayı sağlıyor. Belki günlük hayatta çok da işimize yaramayacak bu uygulamalar, herkesin her an başına gelebileceği deprem gibi doğal afetlerde kurtarma ekibiyle iletişim kurmada önemli bir yardımcı olabilir. Hazırsanız listemize başlayalım.

Her gün olmasa da bir gün hayat kurtarabilecek uygulamalar

  • Bridgefy
  • Whistle
  • Güvendeyim
  • HeyTell
  • Güvendesin
  • Red Panic Button

Whistle

Elbette her zaman yanımızda bir düdük taşımıyoruz, ancak genel olarak telefonlarımız yakınlarımızda oluyor. Enkaz altında kaldığınız durumlarda herhangi bir düdük sesi çıkarabilen uygulama indirirseniz, telefonunuz en yüksek seviyede tiz bir ses yayar. Bu da ekiplerin sizi bulması için büyük önem taşır.

Android için Whistle indir

Güvendeyim

AKUT’un bir uygulaması olan Güvendeyim; deprem, sel gibi doğal afet durumlarında güvende olup olmadığınızın bilgilendirmesini yapmanızı sağlar. Uygulamayı yüklediğinizde yakınlarınızın telefon numarasını eklemek için internete bağlı olmanız gerekiyor. Afet durumunda ise herhangi bir internete gerek duymadan, tek bir tuşla tüm sevdiklerinize SMS yoluyla güvende olduğunuzu haber edebilirsiniz.

Android için Güvendeyim indir

iOS için Güvendeyim indir

HeyTell

HeyTell, telefonunuzu telsiz gibi kullanmanızı sağlar. Düşük veri kullanımıyla çalışan bu uygulama sayesinde istediğiniz kişilerle konumunuzu da paylaşabilirsiniz.

Android için HeyTell indir

iOS için HeyTell indir

Güvendesin

iOS uygulaması üzerinden erişilebilir olan Güvendesin uygulaması, AKUT’un uygulaması gibi sevdiğiniz insanlara toplu bir şekilde güvende olduğunuzun haberini vermek için kullanılabilir.

iOS için Güvendesin indir

Red Panic Button

Tek bir kırmızı panik butonuyla, seçtiğiniz insanların telefon numaralarına SMS veya e-posta olarak konum bilgileriniz gönderilir. Bir Widget olarak telefonun ekranına da eklenebilen uygulama, sadece doğal afet değil, şiddet, taciz gibi tehditlerde de tercih edilebilecek bir uygulama.

Android için Red Panic Button indir

PAYLAŞ