Nasdaq Composite’e göre Tesla hissesi, yaklaşık %4 değer kaybederken Salı günü %12’den fazla düştü. Apple, Amazon, Google ve Facebook ana şirketi Meta gibi diğer mega cap teknoloji hisseleri %3’ten fazla değer kaybetti.

Elektrikli araç üreticileri Rivian ve Lucid’in hisseleri de sırasıyla %9,5 ve %8,7 değer kaybetti. Düşüşler, Twitter yönetim kurulunun Musk’ın 44 milyar dolarlık şirketi satın almasını onaylamasından sadece bir gün sonra geldi ve düşüşün bir kısmının yatırımcının anlaşmayla ilgili endişelerinin bir yansıması olabileceğini gösterdi. Musk, Tesla hissesine karşı 12,5 milyar dolarlık kredi de dahil olmak üzere 25.5 milyar dolarlık tam taahhütlü borç aldı. Anlaşma ayrıca 21 milyar dolarlık öz sermayeyi de içeriyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması Tesla’yı kötü mü etkiledi?

Dünyanın en zengin insanı olmasına rağmen, Musk’ın servetinin çoğu Tesla hissesine bağlı, bu da anlaşmayı finanse etmek için büyük olasılıkla holdinglerine karşı borçlanması gerekti. Tesla yatırımcıları, Twitter gibi bir platforma sahip olmanın olası dikkat dağıtıcı unsurlarından da endişe duyuyorlar.

Anlaşmanın sona erdiğini varsayarsak Musk, Tesla, Twitter ve SpaceX’ten sorumlu olacak. Ayrıca Musk Boring Company ve Neuralink adlı iki küçük girişimin de sahibidir.

Tesla Model Y’nin yeni bir versiyonu için kolları sıvadı

Tesla da dahil olmak üzere otomobil üreticileri, pillere giden hammaddelerin artan maliyetleri ve Şanghay’daki Covid kısıtlamaları tarafından şiddetlenen bir yarı iletken çip sıkıntısı ile mücadele ediyor.

Tesla, 20 Nisan’daki 2022 ilk çeyrek kazanç raporunda, otomotiv geliri bir önceki yıla göre %87 artarak 16.86 milyar dolara çıkarken, şirketin Şanghay’da Covid kesintileri nedeniyle yaklaşık bir aylık “inşa hacmi” kaybettiğini söyledi. Tesla, 2022’nin ilk çeyreğinde Çin’de yaklaşık 4,65 milyar dolar gelir elde etti. Çin pazarı şu anda Tesla gelirinin %24,8’ini oluşturuyor. Tesla ayrıca Çin’den daha geniş Asya ve Avrupa pazarlarına araba ihraç ediyor. Kısa süre önce Austin, Teksas’ta ve Almanya’nın Brandenburg kentinde yeni bir fabrika açarken, şirket bu konumlardaki üretimini artırmaya yeni başlıyor.

CFO Zach Kirkhorn, şirketin kazanç çağrısında, 1. çeyrekte teslim edilen bu arabaların genellikle önceki çeyreklerde belirlenen fiyatlandırmayı ve bugün sipariş edilen arabalardan daha düşük seviyelerde olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti;

“Üretim sınırlı seviyelerde devam ediyor ve mümkün olan en kısa sürede tam üretime geri dönmek için çalışıyoruz” diye ekledi. Tesla da yakın zamanda fiyatları tekrar yükseltmeyi beklemiyor. Musk aynı görüşmede, “Mevcut fiyatlar, altı ila 12 ay sonra teslim edilecek bir araç için geçerli”

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir