Çalınan Steam hesabı nasıl geri alınır? - Haberler - indir.com

Çalınan Steam hesabı nasıl geri alınır?

Tahmini Okuma Süresi : 5 ' 52 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-16 16:41:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Yanlış kişilere güvenmek ve yanlış linklere tıklamak zaman zaman Steam hesabının çalınmasına sebep olabiliyor. Peki çalınan Steam hesabını nasıl geri alabilirsiniz. Konu hakkında bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bu bilgilerin yanı sıra Steam hesabınızı nasıl daha güvenli hale getireceğiniz konusunda çeşitli bilgiler hazırladık. 

Çalınan Steam hesabı geri alma yöntemleri

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım taraması yapın,

Fifa 21 dikkat çeken fiyatıyla Steam'da yayınlandıFifa 21 dikkat çeken fiyatıyla Steam'da yayınlandı

Steam hesabınızın bağlı olduğu e posta adresinizin şifresini değiştirin,

Steam hesabınızın şifresini değiştirin.

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım taraması yapın

Çalınan hesabınızı geri almaya başlarken yapmanız gereken ilk ve en önemli adım bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımlar bulunuyorsa onları bulup yok etmektir. Eğer bilgisayarınızda keylogger, virüs, casus yazılım veya bunlar gibi kötü amaçlı yazılımlar varsa siz şifrenizi ne kadar çok değiştirirseniz değiştirin birileri yine de şifrelerinize erişim sağlayacak ve hesabınızı elinizden alacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için virüs taraması yapmak son derece önemlidir. Bu tarama, Windows 10 kullanıcıları işletim sisteminin güvenlik merkezinde bulunan virüs ve tehdit koruması alanından yapabilirler. Eğer üçüncü taraf bir virüs programı kullanıyorsanız, taramayı bu programlarla da gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarınızda herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olduktan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

Steam hesabınızın bağlı olduğu e posta adresinizin şifresini değiştirin

Virüs tarama işleminin hemen ardından Steam hesabının şifresini değiştirmek mantıklı gibi gözükecektir fakat ne yazık ki durum bu şekilde değildir. Bildiğiniz gibi şifre değiştirme işlemlerinden linkler genellikle e-posta adresine gönderiliyor. Dolayısıyla e-posta adresine ve şifresine erişimi olan bir kişi, hesabınızda bir sürü değişiklik yapabilir. Bunlardan biri de hesabın bağlı olduğu e posta adresini değiştirmektir. Hesabı çalan kişi e-posta adresini değiştirmediyse yapmanız gereken ilk şey olabildiğince hızlı bir şekilde e-posta adresinin şifresini değiştirmek olacak. Bu şekilde şifre değiştirme linkinin gönderileceği e posta adresine yalnızca siz erişim sağlayabileceksiniz. Bunun yanı sıra Steam Destek yetkilileri ile bu e posta adresinden daha kolay iletişime geçebilir ve hesabınızı hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz.

Steam hesabınızın şifresini değiştirin

Yukarıda yer alan adımları tamamladıktan sonra geriye yapılan son bir adım kalıyor. O da Steam hesabınızın şifresini değiştirmek. Genellikle e posta adresine erişim sağladığınız zaman Steam hesabınızın şifresini kolayca değiştirebiliyorsunuz ancak yine de karşınıza bir engel çıkarsa, bu durum hesabı geri alamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu tarz bir olayda Steam Destek olaya müdahale ediyor. Kullanıcılar e posta adreslerinden Steam Destek ile iletişime geçip hesabın kendilerine ait olduğunu doğruladıktan sonra Steam Destek yetkilileri hesabı geri almanıza yardımcı oluyor. Burada hesabın kendinize ait olduğunu kanıtlayacak bazı detaylar bulunuyor. Bunlar; kredi kartları, hesaba yapılan para yüklemeleri, oyun aktivasyon anahtarları, Steam cüzdan kodları. Bunun yanı sıra hesaba giriş yaparken kullandığınız giriş ismi ve çalınmadan önceki son şifreyi de söylemeniz hesabın size ait olduğunu kanıtlayacak diğer detaylardır.

Steam hesabı nasıl daha korunaklı hale getirilir?

Hesabınızın bir daha çalınmaması için Steam'in ilk ve net kuralı, şifrenizi asla ama asla kimseyle paylaşmamaktır. Bazı kötü amaçlı kişiler sizlere kendini Steam Destek yetkilisi olarak tanıtıp şifrenizi veya farklı bilgilerinizi isteyebilir. Bu gibi kişilerle sohbeti direkt sonlandırmalı ve hatta engellemelisiniz. Öyle ki Steam Destek yetkilisi sizden şifre bilginizi istemez. 

Bunun yanı sıra gerçek Steam çalışanlarının profillerinde “Valve Employee”, yani Valve çalışanı rozeti bulunur. Dolayısıyla konuştuğunuz kişilere dikkat edin ve kimseyle bilgilerinizi paylaşmayın. Bunlarla birlikte Steam hesabınızla giriş yaptığınız sitelerin resmi Steam internet siteleri olmasına dikkat edin. Spam sitelere Steam hesabınızla giriş yaparsanız, hesabınızı başkalarının eline düşürebilirsiniz. Gelin şimdi de hesabınızı nasıl korunaklı hale getirebileceğinize bakalım.

Steam hesabı çalınmaması için yapılması gerekenler

Hesabınıza telefon numaranızı ekleyin,

Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı kullanın,

Hesabınıza telefon numaranızı ekleyin

Steam hesabınızın çalışma durumuna karşı daha korunaklı hale getirmek için yapabileceğiniz ilk şey, telefon numaranızı hesabınıza eklemek olacak. Telefon numaranızı Steam hesabınızla bağlantılı hale getirdiğiniz zaman hesabınızla ilgili birçok şeye kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Şifre değiştirmek istediğinizde, e posta adresine erişim sağlayamadığınızda veya Steam Mobil Kimlik Doğrulayıcı kodlarını kaybettiğinizde hesabınızla ilgili olan bu bilgilere SMS aracılığıyla erişebilirsiniz. Dolayısıyla çalınan veya bir şekilde giriş yapamadığınız hesabınıza telefon numaranıza gönderilen bilgiler ile kolayca giriş yapabilirsiniz.

Steam Guard mobil kimlik doğrulayıcıyı kullanın

Steam hesabını güvenli hale getirecek en etkili yöntem, Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcıyı kullanmaktır. iOS ve Android platformlarına indirilebilen Steam uygulaması içinden açılabilen bu özellik, Steam hesabınıza giriş yaparken kullanmak zorunda olduğunuz kodlar üretiyor. Hesaba bu kodlar olmadan giriş yapılamıyor. Bunun yanı sıra uygulama Steam hesabınız üzerinden yapılacak hemen her şeye müdahale ediyor. Örnek vermek gerekirse hesabınız çalındı ve içerisinde çok değerli oyun içi eşyalar bulunuyor. Hesabınızı bir şekilde çalan kişiler bu eşyaları satmak için mobil uygulamadan onay almak zorunda. Aynı şekilde bu eşyaları kendilerine göndermek isterseler, takas yapmadan önce yine onay almak zorundalar. Dolayısıyla Steam mobil uygulamasını kullanmak hesabınızı çok daha güvenli hale getirecektir.


İlgili uygulamalar
Sonic The Hedgehog 2 Steam'de ücretsiz olduSonic The Hedgehog 2 Steam'de ücretsiz oldu
Steam'in anlık oyuncu sayısı beklentilerin altına düşmediSteam'in anlık oyuncu sayısı beklentilerin altına düşmedi
Steam'de Assassin's Creed oyunları indirime girdiSteam'de Assassin's Creed oyunları indirime girdi

PAYLAŞ