Dünyanın en çok kullanılan 10 web sitesinden biri olan Wikipedia’da tasarım değişikliği yapıldı. 

Sık sık tasarım güncellemesi yapmayan ve belirli standart bir kalıp üzerine kurulan Wikipedia’da yapılan yıllar sonraki güncellemenin odak noktası kullanılabilirliği daha da iyi hale getirmektir. Wikipedi Vakfı, çevrimiçi ansiklopedi olma özelliğine sahip Wikipedia’nın arayüzünde yenilik yaptığını duyurdu. Vakıf tarafından da belirtildiği üzere on yıldan uzun bir zamandır platformda yapılan ilk önemli tasarım değişikliği olarak değerlendirildi. 

wikipediada 12 yilin ardindan arayuz degisikligine gidildi

Makalelerin içerisinde yer alan içindekiler tablosu artık sayfanın sol sütununa taşındı ve sayfa kaydırıldığında da görüntülenmeye devam edecek. Dil seçici özelliğinin ise makalenin hemen sağ tarafına yerleştirildiği belirtildi. Wikipedi arayüzünde yer alan makalelerdeki satır geniş sayfanın genişliğine göre değişiyordu. Yeni güncelleme ile beraber makalelerdeki satır genişliği sabit olacak. Wikipedia Vakfı araştırmalarından elde edilen bilgilere göre metin genişliğini sabit hale getirmenin daha rahat bir okuma deneyimi sunuyor. 

Platformda arama yapmayı daha konforlu hale getirmek için arama çubuğu daha belirgin bir konuma yerleştirildi. Bu sayede makaleleri bulmak artık daha kolay bir hal alıyor. Güncellenen yeni arayüze rağmen önceki özelliklerin hiçbiri de platformdan kaldırılmadı. Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 web sitesinden biri olan Wikipedia’nın 300’den fazla dilde 58 milyondan fazla makaleye sahip olduğunu belirtmek gerekir. Wikipedia’nın yeni arayüzü platforma yansımış durumda olup, bazı ülkelerde henüz kullanıma sunulmadı. Kademeli bir şekilde güncellenmeye devam edecektir.

MSI’ın anakart güncellemesi bilgisayarları bozuyor 

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir