Geçtiğimiz günlerde MSI tarafından yayınlanan anakart güncellemesi, anakartın secure boot menüsünü işlevsiz hale getirebiliyor. 

6

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncellemede büyük bir güvenlik açığının var olduğu tespit edildi. Güvenlik uzmanları tarafından açıklanan veriye göre güncellemenin Intel ve Amd işlemcili anakartların secure boot menüsünün işlevsiz hale getirdiğini bildiriyorlar. 

Windows 11’in en temel güvenlik zorunluluğu olan secure boot (güvenli önyükleme) bilgisayarları kötü amaçlı yazılımlarda korumak için kullanılıyor.  Bu özellik sayesinde işletim sistemi çekirdeklerinin ve diğer temel bileşenlerin güvenliğini doğrulamak için her önyükleme güvenirliliğini oluşturan PKI (ortak anahtar altyapısı) vardır. Bu yüzden uzmanlar bunun büyük bir güvenlik açığı olduğunu söylüyor. Araştırmacı Dawid Potocki bu sorunu MSI Pro Z790-A WIFI’de bulunduğunu belirtti. Araştırmacı Potocki’nin açıklamasına göre sorunu kendi sertifikasıyla Secure Boot’u atlatabildiğini, secure boot’un UEFI yazılımının imzadan bağımsız olarak her işletim sisteminde başladığını açıkladı.

Msi’ın yayınladığı güncellemenin “Yürütmeyi reddet” demek yerine “Her zaman yürüt” olarak ayarlandığı için secure boot kilidini devre dışı kaldığı belirtiliyor. Bu sorundan etkilenen anakart sayısı 290’ın üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu anakartların yeni modellerde de var olduğu biliniyor. Bu sorunun yeni güncellemeyle gün yüzüne çıktığı söylensede, sorunun 2021 yılının üçüncü çeyreğinden beri var olduğu söyleniyor. 

MSI’ın son duyurusunda, bu durumdan etkilenen anakartlar için yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeyi kurarak sorunun giderildiği şirket tarafından açıklandı.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir