Alman 3D sanatçı ve tasarımcı olan Patrick Vogel tarafından tasarlanan Porsche’nin Porsche 911 ismi ile Web3 çıkışını yaptığı koleksiyonu beklediği ilgiyi göremedi. Kriptonun değer kaybından sonra  yüksek basım fiyatına sahip olan bu NFT’ler beklediği ilgiyi alamadı.

porsche nft dunyasina basarisiz bir giris yapti 1

Porsche, NFT koleksiyonundan beklenen ilgiyi alamadı

23 Ocak’ta piyasaya sürülen ve içinde  911 spor otomobilin olduğu 7 bin 500 tane NFT, Porsche tarafından piyasaya sürülmüştü. Alman tasarımcı bu dijital koleksiyonları beyaz Porsche 911’i örnek alarak tasarlamıştı. BU dijital koleksiyonlar hayranlar tarafından büyük ilgi gördü fakat birçok NFT basım engeliyle karşılaştı.

Hayranlar Twitter’da basımın çok yüksek maliyetli olduğunu ve bu pazarlama tekniğinin Web3’ün prensibine ters düştüğünü söyleyerek şikayette bulundu. Bu şikayetlerin sebebi de yatırımcıların lansman sırasında 0.911 ETH (1499 Dolar) basım fiyatı karşılığında üç NFT basım izni vermesi oldu.

Twitter’daki yoğun tepkiler sebebiyle Porsche NFT’lerin basın işlemlerini durdurdu. Tepkilerden sonra basım fiyatını azaltma kararı alan Porsche, “ Özel bir topluluk oluşturmak adına iyi deneyimi yaratma yolunda ilerlemek için üretimi azaltacağız ve basım işlemlerini durduracağız. Önümüzdeki saatlerde konu ile ilgili daha fazla bilgi verilecek.” açıklamasında bulundu. Porsche İki saat sonra yaptığı açıklamasında ise basım işlemlerini açtığını ve 25 Ocak TSİ 14.00 saatine kadar açık olacağını duyurdu.

Porsche’nin ikincil piyasa değerlerinde de ciddi düşüş gözlemlendi. OpenSea’ den alınan verilere göre koleksiyonun taban fiyatı gece 0.89 EHT’ye düştüğü görüldü. Bu veri basım süreci devam eden NFT koleksiyonununa ikincil pazarda 50 dolar daha ucuza ulaşılabileceğini gösterdi. 

Porsche’nin resmi web sitesine bakıldığında ise NFT koleksiyonundan sadece 1821 adet NFT’nin satıldığı görülmekte.  

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir