OpenAI’ın bu yılın ilk aylarında veri ihlali yaşadığı öne sürüldü. Şirketteki çalışanların mesajlarına ve forumlarına bir hacker tarafından erişildiği öğrenildi. Bu sebeple GPT yapay zeka modeli gibi diğer teknolojilerin tehdit altında olduğu belirtildi. 

Ancak sonrasında çıkan haberlere göre hacker GPT gibi modellere ulaşamadı. New York Times’a göre bu olayı Çin gibi ülkeler gerçekleştirebilirdi. Çalıntı riskinden sonra çalışanlar alarma geçti ve zaten gergin olan şirket ortamından eski program yöneticisi Leopold Aschenbrenner harekete geçti. Yönetim kuruluna bir mesaj yazarak şirketin gizliliği korumak için yeterince çaba göstermediğini söyledi. Aschenbrenner ise ihlaline ayrıntılarını sızdırdığı için şirketten kovulmuştu. 

OpenAI verileri tehdit altında!
OpenAI verileri tehdit altında!

Çalışanlar yönetimin güvenlik sisteminden memnun değil 

Sadece Ashcenbrenner değil diğer çalışanlarda şirketin güvenlik uygulamalarının yeterli olduğundan şüpheli gözüküyor. Ayrıca OpenAI yöneticileri, şirketin veri güvenliğini ciddiye almamakla suçlanıyor. 

Hali hazırda tartışmalı bir ortam olan OpenAI şirketinde, önemli isimler şirketten bu olaydan sonra ayrıldı ve CEO Sam Altman bunu engelleyemedi. Yapay Zeka etiği ile alakalı sorulan sorular ise yanıtsız bırakıldı. 

Neredeyse en gelişmiş yapay zeka modellerini üreten OpenAI’dan konuyla alakalı bir açıklama gelmese de  şirketin hala veri hırsızlığı tehdidinden kurtulamadığı söylenebilir.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir