Baidu, teknoloji endüstrisinde güçlü bir üne sahip olması ile biliniyor. ChatGPT rakibi bir teknoloji üreteceğini duyurdu.

google chromea gizli sekmeleri kilitleme ozelligi geliyor

Çin’in önde gelen çok uluslu teknoloji şirketi Baidu, OpenAl’nin popüler dil modeli ChatGPT’ye rakip bir ürün çıkarıyor. Baidu, bu modeli önce bağımsız bir uygulama olarak başlatacak ve ardından yavaş yavaş arama motoruna entegre edecek. Henüz adı açıklanmayan model, bu yıl mart ayında piyasaya sürülecek ve insanların sohbet benzeri arama sonuçlarını görmesine yardımcı olacak.

Baidu. menşei ülkesinde “Çin’in Google’ı” olarak anılıyor. Son zamanlarda makine öğrenimine ve yapay zekaya fazlasıyla kapsamlı yatırımlar yapıyor. Pekin merkezli şirket, OpenAl ChatGPT ve Google ile rekabet etmek için arama motorunda chatbot tarafından oluşturulan sonuçları kullanmayı planlıyor. Baidu, gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için bulut hizmetleri, çipler ve otonom sürüş dahil olmak üzere Al teknolojisine büyük yatırımlar yapıyor.

Baidu’dan ChatGPT’ye rakip geliyor!

Yeni model, arama motoru ve sesle etkinleştirilen sanal asistan da dahil olmak üzere Baidu’nun Al destekli ürün grubuna entegre edilecek. Baidu’nun, ChatGPT rakibinin lansmanının yapay zeka endüstrisinde çok fazla heyecan yaratması bekleniyor. 

Baidu ve OpenAl arasındaki rekabet, her iki şirketin de dil modeli alanında üstünlük sağlaması işleri kızıştıracak, rekabeti daha da artıracak. Baidu’nun ChatGPT rakibinin lansmanı, hem endüstri gözlemcileri hem de Al meraklıları tarafından yakından izlenecek.

Daha iyi modelleri için yarışan sadece OpenAl ve Baidu arasında olmadığını belirtmekte fayda var. Diğer birçok teknoloji şirketi ve start up da gelişmiş doğal dil işlemenin sunduğu büyük potansiyeli fark ederek bu alana büyük yatırımlar yapıyor. Baidu’nun bu hamlesi ileride büyük sarsıntılar yaratacağa benziyor.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir