WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi? - Haberler - indir.com

WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi?

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 48 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-24 18:30:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

Haberleşme uygulamaları “WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi?” sorusu birçok kişi tarafından soruluyor. Zira son yıllarda sizlere dünyaca ünlü platformları bile mağdur eden dijital saldırılar ile ilgili çeşitli bilgileri zaman zaman sunmuştuk.

Şirketlerden kullanıcılara kadar herkese zarar verebilen bu beklenmedik saldırıların sorumluları bazen yakalanamıyor. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar ne yazık ki siber suçlar konusunda endişeli.

WhatsApp Süresi Dolan Medya özelliğine kavuşacak!WhatsApp Süresi Dolan Medya özelliğine kavuşacak!

WhatsApp ve Telegram tehlikeli mi? İşte yeni araştırmanın cevabı

Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Würzburg Üniversitesi tarafından yürütülen bu uzun süreli araştırma, kullanıcıların kendisini güvende hissetmediğini ve gizlilik ihlali yüzünden mağdur olacaklarına dair endişeleri olduğunu ortaya koydu. Siber güvenlik uzmanları, WhatsApp ve Telegram gibi haberleşme uygulamalarının bilgisayar korsanlarına kişisel bilgilerin ele geçirilmesi konusunda avantaj sağladığını söyledi.

Alınan bilgilere göre bilgisayar korsanları bir kişinin hesaplarını ele geçirmek için o kişinin telefon numarasına ve o kişiye ait olan diğer kişisel bilgilere ihtiyaç duyuyor. Hesaplarına el konan kişi saldırıya uğradığını uzun bir süre boyunca fark edemeyebiliyor.

Araştırmacılar, 33 milyon ABD vatandaşının telefon numarasını araştırdı ve bu kişilerin kişisel bilgilerini de ele geçirdi. Araştırmaya dahil edilen kişilerin yüzde 50’si herkes tarafından görülebilen bir profil fotoğrafına sahip. Bu kitlenin yüzde 90’ı ise “Hakkımda” bölümünü herkese açık bir şekilde kullanıyor.

Elde edilen bu bilgiler, bilgisayar korsanlarının işini hızlandırıyor ve hatta bir kişinin bilgileri başka bir kişinin hesabını dahi saldırılara karşı savunmasız bir hâle getirebiliyor. ABD vatandaşlarının yüzde 40’ı veri ihlalinden ve bu ihlalin doğuracağı sonuçlardan dolayı korkuyor.

Bilgisayar korsanları başkaları adına hesaplar açabiliyor ve insanları dolandırarak mağdur edebiliyor. Telegram cephesine geldiğimiz zaman ise yeni bir sistem ile karşılaşıyoruz ancak bu sistem de kullanıcıların verilerini tehdit ediyor.

Zira bu güncelleme yüzünden birçok kullanıcının kişisel bilgileri açığa çıkmış durumda. Hemen hemen her sohbet uygulaması tarafından elde edilen bilgiler sunuculara aktarılıyor ve saldırganlar insanların bilgilerini ele geçirmek için bu sunuculara sızmaya çalışıyor.

WhatsApp ve Telegram ikilisinin gizlilik politikası konusunda birçok değişiklik yaptığı ve yapmaya devam ettiği biliniyor. Ayrıca doğrulama kodları ve QR altyapısı gibi ekstra güvenlik önlemlerini de kullanan kişiler, bunları kullanmayan kişilerden daha güvende ancak yine de bu saldırılara karşı kesin bir çözüm bulunamıyor.

Artık WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları saldırganların yakalanması için devletlere her türlü bilgiyi veriyor. Sizce en güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?PAYLAŞ