Android 9 Pie'ın 10 Mükemmel Özelliği! - Haberler - indir.com

Android 9 Pie'ın 10 Mükemmel Özelliği!

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 32 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-08-07 16:11:43
Editör : Ahmet Haşim Erdoğan
Kategori : Donanım

Android 9.0 Pie dün resmi olarak yayınlandı. Google firmasının kendi akıllı telefonları olan Pixel modelleri, yeni işletim sistemi sürümü için güncelleme almaya başladılar. Essential Phone da bu yeni işletim sistemi için güncelleme almış durumda. Diğer marka akıllı telefonlar ise Android Pie yapımcılarının güncellemeyi yayınlamasını bekleyecek. Android Pie yeni özellikleriyle diğer Android işletim sistemlerinden bir adım önde geliyor. İşte o 10 mükemmel özelliği:

Android 9 Pie Muhteşem Özellikler

  • HTTPS Varsayılan Oluyor

Güvenli olmayan sitelerden uzak durmak istiyorsanız bu web sitelerini otomatik olarak kapatıyor. Virüs taşıyan ya da güncellenmeyen tüm web siteleri engellenecek.

  • Casusluk bitiyor!

Google akıllı telefonları için yayınlanmış olan Android Pie, arka planda boşa çalışan uygulamaların mikrofon ve kameraya erişim özelliğini engelliyor. Google bu özelliği nasıl geliştirdiği konusunda sessizliğini korusa da bazı uygulamaların son dönemde ortaya çıkardığı güvenlik sorunları dolayısıyla bu özellik kullanıcıları memnun ediyor.

  • Metin Büyüteci

Kullanıcıların seçtiği metni daha yakından görüntüleyerek okumasına yardımcı olan bu özellik küçük ama işlevsel bir özellik. Küçük ekrana sahip telefonlar için oldukça kullanışlı olabilecek bu özellik bir metni tam olarak ayarlayarak seçmenize yardımcı oluyor.

  • Akıllı Yanıtlar

Bazı uygulamalarda bildirim çubuğuna gelen uygulama mesaj bildirimlerinde ya kalp atabiliyorsunuz ya da cevap veremiyorsunuz. Android Pie ile bu sorun ortadan kalkıyor. Gelen bildirime hızlı cevaplar verebiliyorsunuz. Akıllı yanıtlar özelliği ile birçok mesaja hızlı bir şekilde geri dönüş yapabilirsiniz.

  • Sinir ağları API Güncellemesi

Bu özellik cihazlarımızın daha hızlı bir şekilde makine öğrenimine olanak sağlıyor. Bu da gelecekte cihazlarımız internete bağlanmadan akıllı eylemleri gerçekleştirebilecek. Bu gerçekten önemli bir adım.

  • Akıllı Linkify

Google bu işletim sisteminde, Linkify API'si ile farklı türde uygulamalardaki bağlantıları farklı uygulamalar ile eşleştirebilir. 

  • Uygulama Eylemleri

Bu özellik aslında makine öğrenimine dayanan bir özelliktir. Sizin hangi uygulamayı kullandığınızı ve içeriklerinizi takip edebilecek. Böylece sizin için arama sonuçlarını en iyi duruma getirecek. Bunu okurken şüphelenebilirsiniz. Gerçekten iyi mi kötü mü anlamak zor.

  • Dilimler

Google firması, geliştirici kişilerden uygulamalara ait bilgileri Google Asistan ve Google Arama Sonuçları'na sunmasını istiyor. Böylece uygulamalara daha kolay erişebileceksiniz.

  • Uyarlamalı Pil

Android Pie, makine öğrenimini kullanarak bazı uygulamalara kısıtlamalar getiriyor. Böylece hem pil ömrü hem pil seviyesi korunuyor.

  • Anahtar Güç

Güvenlik konusunda önemin farkında olan Google, yeni bir KeyStore türü olan StrongBox ile daha çok güvenlik sağlıyor. StrongBox cihazlar, donanım seviyesinde güvenlik için yeni API desteğini kullanıyorlar. Bu da donanımlar için daha çok güvenlik anlamına geliyor

PAYLAŞ