Amazon'dan yapay zeka destekli fotoğraf analiz servisi! - Haberler - indir.com

Amazon'dan yapay zeka destekli fotoğraf analiz servisi!

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 3 ''   Yayınlanma Zamanı : 2016-12-02 13:51:07
Editör : İsmail Emrah Demirayak
Kategori : Donanım
Teknoloji devleri yapay zeka teknolojileri geliştirmeyi tüm hızıyla sürdürüyor.

Daha önce Google ve Microsoft'un yapay zekayı kullanarak fotoğraf analizi yapabilen araçlar hazırladığına şahit olmuştuk. Şimdi de Amazon'un fotoğraf analiz uygulaması tanıtıldı.

Geliştiricilerin hizmetine sunulan servis sayesinde fotoğraf analiz edilerek fotoğraftaki insan veya diğer canlı ilgili bilgiler verebiliyor ve diğer nesneleri de algılıyor. Yüzdeki ifadenin analizini yapan servis, ayrıca bir köpeğin türünün ne olduğunu da algılayabiliyor. Fotoğraftaki ortamı ve diğer nesneleri algılayabilen sistemin ayrıca iki farklı yüz arasında karşılaştırma yapabildiği belirtiliyor. Bu özelliği sayesinde milyonlarca fotoğraf arasında arama yapmak mümkün hale geliyor. Ücretsiz olarak bir yıl boyunca ayda 5 bin fotoğraf ve 1.000 adet yüz taramasının yapılabildiği uygulamada bu süre sonrasında analizler için küçük bir ücret ödemek gerekiyor. Amerika ve Avrupa'da belirli bölgelerde kullanıma sunulan hizmetin ülkemizde kullanılmadığını belirtelim.

Peki Yapay Zeka Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir?

Yapay zeka, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlama ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu genellikle insan zekâsının karakteristiğini alıp, bilgisayarsa algoritma olarak uygulanarak gerçekleştirilir. Talep edilen veya arzulanan ihtiyaçlara göre, hangi etkiye karşı hangi akli tavır sergilenecekse, az veya fazla esnek ya da etkili yaklaşımlar sergilenebilir.

Yapay zeka, genellikle bilgisayar bilimleri ile ilişkilendirilse de matematik, biyoloji, psikoloji, felsefe ve diğer farklı bilimler ile de yakından ilgilidir. Tüm bu alanlardaki bilgilerin kombine edilmesi eninde sonunda yapay zeka konusundaki gelişmelere bağlı olacaktır.

Bilgisayarlarda bazı sabit programlanmış kurallar kullanılarak, mekanik hesaplama konusunda çok uygundur. Bu zeki makinelerin, insanların yapmasına uygun olmayan basit monoton işlemleri doğru ve etkili bir biçimde yapmasına olanak sağlar. Ancak karmaşık problemlerde işler biraz daha zorlaşır. İnsanlardan farklı olarak bilgisayarlar, özel durumları algılama ve yeni durumlara adapte olma süreçlerini gerçekleştirememektedir. Yapay zekâ, bu tarz karmaşık görevlerde, makinelerin davranışlarını geliştirmeyi hedefler.

 

PAYLAŞ