YouTube aylık +2.000.000.000 aktif kullanıcısı ile devasa bir platform. İçerik oluşturucular için de önemli bir kazanç alanı olan YouTube’u daha etkin kullanmak istiyorsanız 9 ipucuna göz atabilirsiniz.

İşte YouTube’u daha etkin kullanmak için bilmeniz gereken 9 ipucu

1- Zamanlı linkler oluşturmak

Uzun bir videonun belirli bir anını arkadaşlarınızla paylaşmak mı istiyorsunuz? O zaman yapmanız gereken zamanlı paylaşım linkleri oluşturmak. Bunun için ise yapmanı gerekenler şöyle;

1. Herhangi bir videoda Paylaş’a tıklayın

2. Kutuyu işaretleyin

3. Zamanı ayarlayın

4. Bağlantıyı kopyalayın

2 – YouTube videosundan GIF oluşturmak

YouTube videolarının paylaşılmasında GIF’ler de oldukça etkili. GIF oluşturma noktasında ise yapmanız gereken çok basit.

1. Videoyu açın

2. YouTube’un URL’sinin önüne “gif” kelimesini ekleyin.

3- Videonun küçük resmini indirmek

Videolardaki küçük resimlerin yüksek çözünürlüklü versiyonlarını indirmek istiyorsanız eğer yine link üzerinden küçük birkaç işlem yapmanız gerekir. Videonun kimliğini kopyaladıktan sonra aşağıdaki VideoID alanına bu kimliği yazmanız yeterli.

http://img.youtube.com/vi/videoID/maxresdefault.jpg 

Linki açtıktan sonra sağ tıklayarak resmi kolayca indirebilirsiniz.

4- YouTube videosunu indirme  

Beğendiğiniz YouTube videolarını indirmek istediğinizde ise yine link yardımımıza koşuyor. Bunun için videoyu açtıktan sonra linkin başına ss’i eklemeniz yeterli.  http:// ssyoutube.com/[VideoID ] şeklinde yapacağınız linkin ardından videoyu kaydedebilirsiniz.

5- Belirli metne atlama

Eğer video içerisinde belirli bir metin, kelime arıyorsanız bu konuda da YouTube’da bir çözüm var. Bunun için videonun altındaki seçeneklerden transkripti göster demeniz ve kelimeyi bularak yanındaki zamana tıklamanız yeterli.

6- Resim içinde resmi etkinleştirme

YouTube videosunun her zaman üstte ve küçük bir pencerede görülmesini istiyorsanız resim içinde resim özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bunun için Picture-in-Picture Extension (by Google) adlı uzantıyı kullanabilirsiniz.

7- YouTube reklamlarını engelleyin

https://adblockplus.org ya da benzer eklentileri kullanarak YouTube reklamlarını engelleyebilirsiniz. Üstelik favori kanallarınız için beyaz listeler oluşturabilir ve reklamsız YouTube deneyimi yaşayabilirsiniz.

8- Odaklanın

Eğer izlediğiniz içeriklerin dışında odağınızın dağılmasını istemiyorsanız Rabbit Hole for YouTube uzantısını kullanabilirsiniz. YouTube’daki önemli içeriklere odaklanmanızı sağlayacak olan uzantı, öneriler ve yorumlar gibi tüm diğer verileri ortadan kaldırıyor.

9- Disco Bar   

Son ipucu ise biraz eğlence ve küçük bir hile. Bir videoyu izlerken videoyu durdurarak klavyenizde awesome yazarsanız, oynatıcı renkli hale gelecektir. Bu özelliği kapatmak için yine aynı kelimeyi yazmanız yeterli.

YouTube Müzik, Kitaplık sekmesi yeniden tasarlandı

İşinizi kolaylaştıracak YouTube kısayollarına da göz atabilirsiniz.

  • K:Videoyu durdurmanızı sağlar
  • J:Videoyu 10saniye ileri alır
  • L:Videoyu 10 saniye geriye alır
  • M:Videoyu sessize alır
  • F:Tam ekran
  • F11:Google tam ekran olur ve böylece video tüm ekranı kaplar
  • T:Sinematik mod
  • +:Altyazıları büyültür
  • -:Altyazıları küçültür

1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir