Pandeminin gelmesi ile birlikte birçok işletme şok yaşadı. Kapanmalar, çalışanların motivasyon eksikliği, tedarik zinciri sorunları ve yüksek enflasyon ile geçen bu dönemde birçok yönetici, danışman ve koç desteğine başvurdu. Pandemi ile birlikte yalnız kalmak artık bir şirketin başında bulunmak anlamına gelebiliyor ve üst düzey yöneticiler bu yalnızlıktan kurtulmak için iş dünyasının içindekiler ile birlikte “karmaşık konular ve gizli hususları ele almak için” yetkin danışmanlar tutuyor. 

yeni nesil ceolarin dijital akil hocalari 1

Kendini Yalnız Hisseden Yöneticiler

Online danışmanlık platformu Eksperin.com kurucusu olan Ersin Mete Ertürk ise kısa vadede bu durumun daha da yükseleceğini söylüyor. “Pandemi birçok durumu hızlı bir şekilde değiştirdi. Şirketler yok olmamak adına yıllarca sürebilecek değişimleri birkaç ayda adapte etmek zorunda kaldılar. Ve bu da birçok bilinmezliği ortaya çıkardı. Liderlerin elinde hibrit çalışmaya veya enflasyona ilişkin bir kaynak olmadığı için yeni yetişen yöneticiler hayatlarında bir resesyon göremedi. Kapanmalar, çalışan eksikliği veya tedarik zinciri ile ilgili bir sorun deneyimlemedi. Dolayısıyla bu durumlar paniklemelerine ve yanlış bir karar alabilmelerine yol açtı. Haliyle bu durum, alanında deneyimi yüksek, uzman danışmanlara olan talebi çok arttırdı” dedi. 

yeni nesil ceolarin dijital akil hocalari

Pandemi kaynaklı kapanmalar Eksperin.com gibi birçok teknoloji danışmanlık platformlarına yönelik online danışmanlık talebini artırdı. Bu değişim, müşterilere kolaylık sağlıyor ve danışmanlara da ek gelir imkanı sunuyor. 

Bu online platformlar, uzman  tavsiyesine ihtiyaç duyanlara kolaylaştırıcı hizmet veriyor. Belirli bir iş sorusu veya özel hayatınız ile ilgili yardım arıyorsanız, deneyimli personellere göz atabiliyorsunuz. Birkaç telefon konuşması ile çözülebilecek, hızlı soru-cevap tarzı kolay ve pratik danışmanlık hizmeti sunuyorlar. Doğru bilgi için saatlerde vakit harcamak yerine, ihtiyacınız olan yanıtları güvenilir ve doğrulanmış kaynaklardan alabiliyorsunuz.

Pandemide Otaya Çıkan Yeni Krizler

Pandemi ile birlikte yeni hizmetler vermeye başlayan Eksperin platformunda üst düzey yönetici ve CEO’lara özel sunulan “Premium” danışmanlık ve yönetici koçluğu hizmeti de mevcut. Deneyimi yüksek olan profesyoneller özellikle son dönemlerde liderleri zorlayan “Tedarik zinciri sorunları, çip krizi, kapanmalar, karbon ayak izi ve sürdürülebilirlik ve hibrit çalışma” gibi alanlarda bu kişilere yol gösteriyor. 

Eksperin’in Mart 2020’den bu yana yaptığı analizlere göre şirketlerde teknik konuların dışında “zor konuşmaları ve çatışmayı yönetmek” “zihinsel zindelik veya dayanıklılık” “stres yönetimi” ile “z kuşağını yönetmek, iletişim ve işbirliği” gibi konularda danışmanlık konuşmaları artmış. 

Uzmanlar pandemi sırasında oluşan bu yoğun talep artışının yöneticilerin daha fazla uzaktan çalışmasına ve dolayısıyla insanlarla daha az bağ kurmasına bağlıyor. Bireyler ise daha çok psikologlarla görüşme gerçekleştirdi. Pandemi sonrası oluşan çocuklarla ilişkiler, stres, panik atak, uykusuzluk ve depresyon gibi konular psikologların en çok danışmanlık gerçekleştirdikleri konu başlıkları oldu. 

Zengin uzman kadrosu

Platform halen 450’ye yakın uzmana sahip ve her gün dakikalarca online danışmanlık görüşmesine aracılık ediyor. Toplam sayının yüzde 40 kadarını ise uzman kadınlar oluşturuyor. 

Danışmanlık hizmeti arttıkça daha fazla sayıda yöneticiye ve bu sebeple de yönetimlerin de daha alt kademelerine kadar sunuluyor ve ücretler düşüyor. Eksperin’in dakikalık ücretleri ise 15 ila 17 dakika arasında değişiyor ama üst düzey bir danışman veya koç çok daha fazla kazanabiliyor.

Bu gibi online danışmanlık hizmeti veren platformların sayısı arttıkça, firmalar için uzman bilgisine ulaşmak daha hızlı ve ekonomik hale gelecek gibi görünüyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir