İş odaklı kullanılan Slack, dünyaca ünlü Github ve Amazon Web Servisleri dünya genelinde çökme sorunuyla gündemde. 

İnternet üzerinden işlerini, yürüten kişiler için olmazsa olmaz uygulamalardan sanal ofis Slack, dünya genelinde çöktü. Geçtiğimiz saatler içerisinde 2-3 saattir Slack tarafından da onaylanan bir çökme sorunu yaşanıyor olması, kullanıcıların dünya genelinde hizmetlere erişim sağlamamasına sebep oldu. Çökme sorunu yaşayan tek platform Slack değildir. Yazılım geliştiricilerinin projelerini yayınladığı GitHub ve Amazon’un sunucuları da çökme sorunuyla karşı karşıya kaldı. Eğer herhangi bir sorun yaşıyorsanız sorun sizden kaynaklı değil, dünya genelinde bir sunucu çökme sorunu yaşıyor. 

Kullanıcılar platformlara erişim sağlayamıyor

Slack platformunda yaşanan sunucu çökme sorunu her kullanıcıyı etkilemiyor gibi görünüyor, öyle ki her ne kadar sorun yaşayanlar, çoğunlukta olsa da yaşamayanlar da vardır. Slack’te problem yaşayanların karşı karşıya kaldığı sorunlar şunlar gibi gözüküyor; “Slack’e girememek, özel mesaj atamamak, kanallara gönderi ve dosya atamamak ve bildirim alamamak”

Github’da kullanıcıların bazıları hizmetin kendileri için tamamen kullanılmaz halde olduğunu aktarırken, bazıları ise sadece Webhook’ların çalışmadığını dile getiriyor. Söz konusu bu problemlerin genellikle yaşandığı bölge ise ABD olarak belirtildi.

Elektrikli araç fiyatları ucuzlayacak

Amazon Web Services’ın hizmet durumu sayfasında şu an için herhangi bir sorun gözükmüyor fakat geçtiğimiz saatler içerisinde kullanıcılar çeşitli problemler yaşadığını dile getiriyor. İnternetteki Slack ve GitHub da içinde olmak üzere pek çok hizmetin AWS’ye dayandığı göz önünde bulundurulduğunda diğer uygulamaların çökmesi de çok daha anlamlı gözüküyor. Bu duruma şu an için yalnızca Slack’ten bir açıklama geldi, o da şöyle: “Kullanıcıların Slack’e giremediği sorunu araştırıyoruz. Araştırmaya devam edecek ve mümkün olduğunda bilgi paylaşacağız.” Şu an için elde edilen bilgiler yalnızca bu kadardır, yakın zamanda yeni bilgiler gelebilir. 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir