Scottish Fold Bilinmesi Gerekenler ve Merak Edilenler hakkında tüm detayları sizler için bir araya derledik. Dünyanın en popüler evcil kedi cinslerinden biri olan Scottish Fold kediler, sevimliliği ve güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Özellikle ev yaşantısına olan uyumlu karakteri ve davranışları ile tanınan bir kedi ırkıdır. Yüksek zekâsı ile dikkat çeken Scottish Fold kediler, çocuklar ile muhteşem bir oyun arkadaşı olabilmekte ve anlaşabilmektedir.

Kendiliğinden mutasyona uğrayarak meydana gelen bir kedi cinsi olan Scottish Fold’un en belirgin özelliği ise kırık kulak yapısıdır. Benzer ırkdaşı olan ScottishStraight kedilerin ise kulakları diktir.

Sizler de Scottish Fold cinsi kediler hakkında tüm merak edilenleri öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Scottish Fold Acı Çeker Mi?

Scottish Fold cinsi kedilerin, diğer pek çok kedi ırklarında olduğu bazı genetik sağlık sorunları yaşadıkları bilinmektedir.

Ancak Scottish Fold kediler çiftleşme döneminde kendine en yakın olan cinsteki kediler ile çiftleştirilmelidir. Bu sayede genetik olarak yaşadığı sağlık sorunları, yavrularına aktarılmamaktadır.

Özellikle Scottish Fold cinsi ile British Shorthair ve ScottishStraight cinsinin çiftleştirilmesi uygundur. Bu çiftleştirme sonucunda dünyaya gelen yavrular ırk olarak sağlıklı şekilde acı çekmeden hayatlarına devam etmektedir.

Eklem hastalığı, kıkırdak veya diğer genetik hastalıkların yavrulara aktarılmaması için sadece bu cins kedilerin birbiri ile çiftleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu eşleşme sonrasında doğacak olan yavrular, daha sağlıklı olacak ve görünüm olarak da farklılık meydana gelmeyecektir.

Ayrıca dünyaya gelecek olan yavru kedilerin sağlık sorunları yaşamamaları için Scottish Fold kedilerin aynı cins ile eşleşmemesine de dikkat edilmelidir.

Oldukça güçlü bir iskelet yapısına sahip olmasına karşın genetik hastalıklardan dolayı bazen ağrılı bir yaşam sürmek zorunda kalabilirler.

Yavru döneminden itibaren düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmesi oldukça önemlidir. Eğer Scottish Fold kedi sahiplenmek istiyorsanız, mutlaka yavru kedinin ebeveynlerinin hangi cins oldukların da öğrenmelisiniz.

Bu sayede yaşayabileceği genetik sağlık sorunları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Erken dönemde ve veteriner kontrolünde, kedinizin daha rahat bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse; Scottish Fold türü kediler Scottish Fold ile eşleşirse doğacak yavrular acı çeker ve sağlık sorunları olur, diğer türler ile eşleşir ise doğacak yavrularda acı çekme ve genetik rahatsızlık durumu söz konusu olmayacaktır.

Scottish Fold Hangi Cinsle Çiftleşir?

Scottish Fold cinsi kedilerin kulaklarındaki eklem zayıflığından dolayı genetik, çiftleştirmek için eş seçiminde oldukça dikkatli olmalısınız. Özellikle Scottish Fold kedilerin çiftleştirilmesi sırasında kesinlikle aynı cins kediler tercih edilmemelidir.

Çünkü Fold ve Fold eşleşmesi sonrasında dünyaya gelecek olan yavrularda mutlaka genetik sağlık sorunları çıkacaktır.

Bu sağlık sorunlarının devamının önüne geçilebilmesi için mutlaka, British Shorthair,British Longhair veya ScottishStraight ırkları tercih edilmelidir.

Sağlıklı yavruların dünyaya gelmesi için tercih edilen bu üç cins Scottish Fold ile de yakından benzerlik taşıyan ırklardır. Ayrıca Scottish Fold cinsi kedilerin kendi cinsleri ile çiftleştirilmesi de uluslararası kuruluşlar ve federasyonlar tarafından da yasaklanmıştır.

Scottish Fold cinsi kedilerin kendi cinsi ile çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen yavrularda, özellikle eklem ve kıkırdak rahatsızlıkları sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca iskelet yapılarında bozukluklarda görülmektedir. Scottish Fold cinsi kedilerin kıvrık kulak yapısına sahip olması da aslında kulak kıkırdak yapısının zayıflığındandır.

Scottish Fold kedinizi çiftleştirmek ve ırksal özelliklerini de korumaya devam etmek için mutlakaBritish Shorthair,British Longhair ya da ScottishStraight ırkları ile eşleşme yapmalısınız.

Scottish Fold Ne Zaman Çiftleşir?

Scottish Fold kedi cinsleri, benzer kedi ırklarına nazaran ergenliğe biraz daha geç girmektedir. Ayrıca yetişkinlik dönemine de geç ulaştığı için ilk 9 aydan önce kesinlikle eşleşme yaptırılmaması tavsiye edilmektedir.

Scottish Fold kediler için en sağlıklı çiftleşme döneminin ise 12. aydan önce olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Ayrıca erkek ve dişi Scottish Fold kedilerin de gelişimlerini tamamlama süreleri birbirinden farklıdır.

Erkek kediler çiftleşme için biraz daha erken olgunluğa erişiyor olsalar da dişi Scottish Fold kediler için en sağlıklı süre 15. aydır. Erkek kedilerin çiftleşmesi için mutlaka 12. ay beklenmelidir. Bu sayede hem Scottish Fold kedinizin hem de doğacak olan yavruların sağlığını riske atmamış olursunuz.

Scottish Fold kedilerin kızgınlık veya çiftleşme döneminde mutlaka veteriner kontrolünden geçmesi tavsiye olunur. Genel sağlık kontrollerinden geçtikten sonra çiftleşmesi, dünyaya gelecek olan yavruların da sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

scottishfold cinsi bilinmesi gerekenler merak edilenler

Scottish Fold Dişi Kediler Ne Zaman Çiftleşmelidir?

Scottish Fold dişi kedilerin genel sağlık durumu, yaşı ve kilosu ile genetik sağlık sorunları çiftleşme dönemini yakından ilgilendirmektedir. Ancak Scottish Fold cinsi dişi kedilerde çiftleşme için en uygun olgunluk dönemi 15. ay ve sonrasıdır. Kedinizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için mutlaka 15. aydan sonra çiftleşmesine yardımcı olmalısınız.

Erkek Scottish Fold Kedi Ne Zaman Çiftleşir?

Erkek Scottis hFold kediler ise dişilere nazaran 12. aydan sonra yetişkinlik dönemine geçebilir. Çiftleşme için de 12. aydan sonra uygun bir cins ile eşleşme yapılması uygundur.

Ayrıca geç olgunluğa giren erkek Scottish Fold kediler 12. aydan sonra kızgınlık dönemine girdiklerini, koku bırakmak için etrafa işeme alışkanlığı ile de belli edebilmektedir.

Scottish Fold Ne Yer?

Scottish Fold diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi etçil özellikleri ile ön plandadır. Ayrıca eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarına olabileceği için için beslenme konusunda biraz daha dikkatli olunmasında yarar olacaktır.

Scottish Fold kedilerin günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kaliteli ve yeterli vitamin ve mineral desteği sunan kuru ve yaş mamalar tercih edilmelidirekstra olarak eklem güçlendirici kalsiyum ve vitamin takviyesi alınmasında fayda olacaktır.

Ancak Scottish Fold kediler hareket anlamında biraz daha pasif oldukları için obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

Et ağırlıklı olan kuru ve yaş mama seçimlerinizde mutlaka protein oranı fazla olmayan mamaların tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır.

Ayrıca kaliteli mama seçimi de Scottish Fold cinsi kedilerin sağlıklarını direkt olarak ilgilendiren bir konudur.

Gerek eklem rahatsızlıkları, gerek tüy dökme gibi problemlerin artış göstermesinin en önemli nedeni kalitesiz ve yetersiz içeriğe sahip olan mama seçimidir.

Scottish Fold cinsi kediler için en uygun ve en kaliteli mama markaları içerisinde Royal Canin, Acana, Hills, Orijen, Pro Plan, BritCare ve N&D markaları yer almaktadır. Bu kaliteli markaların kedi mamaları çeşitleri içerisinden et ağırlıklı olan kuru ve yaş mamalar, Scottish Fold cinsi kediler için ideal bir seçim olacaktır.

Scottish Fold Mama Dışında Ne Yer?

Scottish Fold kedilerin diyet programları ve beslenmesi en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi Scottish Fold kediler için de sadece kaliteli ve cinse özel olarak üretilmiş olan kedi mamaları tercih edilmelidir.

Kuru ve yaş mama dışında, Scottish Fold kedilere kesinlikle ev yemeği verilmemelidir.

 Sağlıkları açısından büyük risklerin oluşmasına neden olabilecek olan ev yemekleri yerine özel olarak üretilen kedi mamaları tercih edilmelidir.

Gelişimini daha sağlıklı bir şekilde sürdürmek için kontrollü olarak barf mamada verilebilir.

Eğitim sırasında sık olmamak kaydı ile ödül mamaları da Scottish Fold kediler için ideal bir seçimdir.

 Bunlara ek olarak kefir veya yoğurt gibi ev besinlerinin arada bir ve çok az miktarda verilmesi uygun görülebilmektedir.

Scottish Fold Yavru Ne Yer?

Scottish Fold yavru kedilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için, yavru döneminde beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmelidir.

 Özelikle bu dönemlerde en kaliteli ve ırkı ile yaşına uygun kedi mamaları tercih edilmelidir.

Yavru döneminde kesinlikle ek bir gıda veya ev yemeği verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Ancak gelişimine katkıda bulunması açısından veterinerinizin de uygun görmesi takdirinde ek vitaminler de tercih edilebilir.

Kaliteli vitaminler ve et ve protein ağırlıklı kuru ve yaş mamalar Scottish Fold yavru kediler için yeterli bir beslenme düzeni olacaktır.

Scottish Fold yavru kedilerin en az 2 aylık oluncaya kadar sadece anne sütü alması da oldukça önemlidir. Bu dönemden sonra yavaş yavaş kaliteli ve yüksek besin değerlerine sahip olan kuru ve yaş mamaya geçiş yapılmalıdır.

ScottishFold Nasıl Üretildi?

Scottish Fold kediler kendilerine has dış görüşüşleri ve karakterleri ile pek çok kedi cinsinden ayrılmaktadır. Her ne kadar mutasyon sonucu ortaya çıkan bir kedi cinsi olsalar da Scottish Fold kediler özel üretim değildir.

Scottish Fold kedilerin geçmişine bakıldığında, kökenlerinin 1961 yılına uzandığı görülmektedir.

 Bu tarihte yaşayan İskoçyalı bir çiftçinin ahırında bulunan ve ahır kedisi olarak yaşamını sürdüren Susie isimli kedinin, Scottish Fold’un atası olduğu düşünülmektedir.

Susie isimli kedinin, bölgede yaşamını sürdüren farklı bir kedi cinsi ile çiftleşmesi sonucunda ortaya Scottish Fold kedi cinsi çıkmıştır.

Scottish Fold kedilerin melez bir kedi cinsi olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Ancak ilk olarak doğan yavruların özellikle kulak kırıklığı ile dünyaya geldiği bilinmektedir.

İlerleyen yıllarda ise, benzer cinslerle ile çiftleştirilmeye devam edilen Scottish Fold kedilerden daha sağlıklı yavrular doğmaya başlamış ve günümüze kadar da ulaşmıştır.

Dünya çağında da en popüler kedi türü olarak bilinen Scottish Fold kediler kedi meraklıları tarafından ilgi görmektedir.

Scottish Fold Ne Kadar Yaşar?

Scottish Fold kedi türlerinin ömrü ne kadar sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Scottish Fold kedi türleri sağlıklı bir ortamda ve uygun kalitedeki mamalar ile beslendiği takdirde ortalama olarak 9 ile 11 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Ancak Scottish Fold kedi türleri başta eklem ve kulak enfeksiyonları olmak üzere, farklı genetik hastalıklara sahip olabilme olasılığı vardır. Bununla birlikte hareket etme özellikleri çok aktif olmadığı için, pek çok Scottish Fold türü kedinin obezite sorunu yaşadığı da görülmektedir.

Düzenli bir beslenme programı yanı sıra bakımına da dikkat edilmesi Scottish Fold kedilerin yaşam süresi ile yakından ilgilidir. Günlük egzersiz yaptırılması, tüy, tırnak kulak ve göz bakımı onların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından oldukça önemlidir.

Scottish Fold kedilerin uzun süre ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için düzenli olarak sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmalısınız.

Özellikle Scottish Fold kediler ilerleyen yaşlarda farklı eklem ve kalp sorunları da yaşayabilmektedir. Ancak veteriner kontrollerini aksatmamanız ve bakımı ile beslenmesine dikkat etmeniz, onların konforlu yaşamasına yardımcı olacaktır.

Scottish Fold Fiyatları

Scottish Fold türü kediler popüler olmasına karşın nadir kedi cinslerinden biridir. Bunun için de fiyat aralıkları diğer kedi türlerine oranla biraz daha farklı olabilmektedir. Peki, Scottish Fold fiyatları ne kadar?

İnternetten kısa bir araştırma yaptığımız zaman Scottish Fold fiyatlarının belli kriterlere göre değişiklik gösterdiği sonucuna vardık.

Scottish Fold fiyatları için net bir miktardan bahsetmek oldukça güçtür. Çünkü hem Scottish Fold kedinin yaşı, rengi ve cinsiyeti hem de sağlık durumu ve kilosu gibi pek çok etkene göre Scottish Fold fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Yavru Scottish Fold kedilerin şeceresi, ebeveynlerinin safkanlığı gibi durumlar fiyatların yükselmesine neden olabilmektedir.

Scottish Fold kedilerin tüy yapıları rengi ve cinsiyeti fiyatlara direkt olarak etki eden en önemli özelliklerdendir. Özellikle duman grisi ve beyaz renkteki Scottish Fold kediler fiyat olarak en yüksek aralıkta olabilmektedir.

1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir