Microsoft çalışanları karma gerçekliğe bölündü. HoloLens 3’ü beklerken çalışanlar yazılım ve donanım olarak ikiye ayrıldı.

Metaverse Evrenine katılmak için şirketler çeşitli projeler yürütüyor. Bu evrenin en açık sözlü destekçilerinden biri bundan muzdarip. Business Insider’a göre, Microsoft’un günümüzün karma gerçeklik kulaklıklarının halefi olan HoloLens 3 modelini durdurduğu bildiriliyor.

Microsoft HoloLens 2 duyuruldu

Microsoft’un karma gerçeklik bölümündeki iç çatışmaların geleceği hakkında belirsizlik devam ediyor. Kaynaklara göre Microsoft, yeni bir karma gerçeklik cihazı geliştirmek için Samsung ile ortak olmayı kabul etti. Ayrıca, bu kararın ekip içinde gürültülü bir fikir olduğu bildirildi.

Microsoft çalışan sayısı yarıya indirildi

Microsoft’un içinden bazıları, şirketlerin donanım üretmeye devam etmesi gerektiğini söylüyor. Diğerleri, meta veritabanları için yazılım platformuna, dijital dünya için Windows’a geri dönmeyi tercih ediyor. Hangi müşteri tabanının hedefleneceği sorusu çözülmemiş bir gerçeklik olarak kaldı. Tüketici donanım ve yazılımı geliştirmeye gelince, Microsoft çalışanları birbirinden ayrılmaya başladı.

2020’de karma gerçeklik ve yapay zekayı denetlemek için işe alınan eski Apple yöneticisi Ruben Cavalero’nun odağını tüketici ve Metaverse taraflarına kaydırmak istediği bildiriliyor. Ekibin diğer üyeleri, şirkete satış yapmaya devam etmeleri ve askeri sözleşmelerini yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyor.
2018’de ordu 100.000 HoloLens kulaklık satın aldığında Microsoft 480 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Microsoft çalışanları anlaşmayı protesto etti.

Bu noktada, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Başkan Brad Smith’e, anlaşmanın sınırı aştığını ve silah geliştirme zorunluluğu olmadığını belirten bir mektup yazdı.

Microsoft, yaklaşık 10 yıldır AR kulaklıkları üzerinde çalışıyor. İlk geliştirici sürümünü 2016 yılında yayınladık. Bu teknoloji, dijital nesneleri kullanıcının gerçek dünya görüşü üzerine bindirmeye yönelik yenilikçi yaklaşımından dolayı övüldü.

Metaverse hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir