Fransa merkezli yapay zeka markası Mistral, kurumlara yönelik en yeni ve en büyük modeli olan Microsoft, Mistral Large ile ortaklığını paylaştı.

Microsoft ile yapılan anlaşmaya göre; Mistral’in tüm açık ve ticari modelleri, Azure AI Studio ve Azure Machine Learning’de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Böylece Mistral, ticari dil modellerini Azure’da kullanıma sunan ikinci şirket olarak ön plana çıkacak. Azure, Mistral kullanıcılarının modellere mevcut kredileriyle erişebileceğini ve bunları kendi API’larında olduğu kadar sorunsuz bir kullanıcı deneyimi ile kullanabileceğini duyuruyor. Şirket ayrıca Azure üzerinden gelen müşterilere destek ekibine doğrudan erişim sağlayacağı görünüyor.

Mistral içinse Microsoft tek dağıtım ortağı şeklinde olmayacağı söylenenler arasında yer alıyor. Birkaç gün önce Amazon Web Services ‘AWS’ de Mistral’in açık modellerinin Amazon Bedrock’a geleceğini duyurmuştu fakat bunun için bir tarih henüz verilmiyor.

Fransa merkezli yapay zeka markası Mistral, kurumlara yönelik en yeni ve en büyük modeli olan Microsoft, Mistral Large ile ortaklığını paylaştı.

Mistral Chat’ta Güncellik ve İnternet Erişimi Noktasında Sıkıntılar Yaşanabilir

Mistral, bu iş birliklerinin yanı sıra bugünden itibaren Mistral Large’ı da kullanıma açtı. Mistral Large; kod, metin anlama ve dönüştürme oluşturma gibi karmaşık çok dilli muhakeme görevlerini yerine getirebilen bir metin oluşturma modeli olarak hayata geçirildiği şekilde kullanıma sunulacak. Şirket tarafından paylaşılan devasa (MMLU) çok görevli dil anlama kıyaslama sonuçlarına göre; GPT-4’ten sonra bir API aracılığıyla genel olarak mevcut olan en iyi ikinci model kapsamında oldukça iyi bir performans sergilediği söyleniyor.

Mistral şirketi, büyük modelin öncelikle API’ı aracılığıyla, ancak Microsoft ile yapılan yeni ortaklık sayesinde Azure AI aracılığıyla da kullanılabileceğinin altını çiziyor. Mistral Large’ın yalnızca İngilizce değil, Fransızca, Almanca İtalyanca ve İspanyolca başta olmak üzere diğer dilleri de anadil akıcılığıyla anlayabileceği vurgulanıyor.

Kullanıcılar Mistral Chat’e beta erişim için Mistral’in web sitesinde bir hesap oluşturabiliyor durumdalar. Ayrıca şirketin sunduğu modellerle pedagojik ve eğlenceli bir şekilde etkileşime girebiliyor olması dikkat çekici unsurlar arasında yer alıyor. Ancak şirketin internete erişemeyeceği ve bazı durumlarda yanlış veya güncel olmayan bilgiler verebileceği konusunda uyarılar bulunmakta.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir