ABD merkezli teknoloji liderlerinden olan Microsoft bünyesinde çalışan sayısının yaklaşık olarak yüzde 5’ini işten çıkarma yolunda olduğunu duyurdu.

Teknoloji sektöründe işten çıkarılma oranları gittikçe artıyor. Bu konuda adım atan devlerden ABD merkezli Microsoft, çalışanlarından yüzde 5’e yakınının işten çıkarılmasını planladığını aktardı. İngiliz Sky News’un haberine göre, istihdam sayısı 220 binden fazla olan Microsoft ‘un iş gücünde yüzde 5’e yakın azaltma planlaması mevcut, bu ise 11 bine yakın çalışanın işten çıkarılması anlamına geliyor.

strongmicrosoft bircok calisanini isten cikarma yolundastrong 1

Microsoft birçok çalışanını işten çıkaracak

Üstelik Bloomberg’in haberine bakıldığında, bu konuda yakın kaynaklardan alınan habere göre 18 Ocak tarihinde bazı mühendislik birimlerinde işten çıkarma yoluna gitmeyi planlandığı gözleniyor.

Diğer taraftan analistler şirketin 2017 mali yılından bu zamana kadarki en yavaş gelir artışını beklerken, Microsoft’un geçen yıla ait Ekim-Aralık dönemi bilançosunu 24 Ocak tarihinde açıklaması öngörülüyor.

Teknoloji sektöründe işten çıkarma trendi artış yolunda

Teknoloji sektöründe endişelerin sebebi yüksek enflasyonist ortam ve muhtemel resesyon iken, geçen yıla bakıldığında bilhassa ABD’de birçok teknoloji şirketinin binlerce çalışanı işten çıkarma ya da yeni işe alımlara ara verdiği görülmüştü. Bu kararı alan şirketlerin arasında sektörde dev olan Amazon ve Meta’nın olması da dikkat çeken konulardan birisiydi.

Son olarak ABD merkezli bulut tabanlı bir yazılım firması olan Salesforce, işgücünde yüzde 10 gibi bir oranda azalış kararı olduğunu belirtmişti.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir