Laptop’tan ses gelmiyor sorunu genellikle Windows dizüstü bilgisayarlarda yaşanan bir sorundur. Bu sorun genel olarak donanım kaynaklı olarak yaşanıyor olsa da bazı durumlarda yeni gelen Windows güncellemeleri, yanlışlıkla değiştiren ayarlar veya sürücüde ortaya çıkan problemler bu soruna neden olabiliyor. Bu içeriğimizde laptoptan ses gelmiyor sorununun bazı basit çözüm yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Zaman zaman bilgisayarların donanımları çalışmayı bırakabiliyor. Örneğin çok sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek istediğinizde laptop hoparlörlerinin sizi yarı yolda bırakması gibi bu duruma pek çok örnek verilebilir. Bu sorunları çözmek için laptop’ınızı sökmeden veya tamire götürmeden uygulayabileceğiniz bazı çözüm yöntemleri bulunuyor.

Öncelikle laptop’tan ses gelmiyorsa, donanımsal bir sorunla mı karşı karşıyasınız? Yoksa yazılımsal bir problem mi var? Bunu çözmeniz gerekiyor. Çözüm yöntemlerini Windows 10 için anlatmış olsak da, Windows 7 ve Windows 8’de de aynı şekilde uygulanabilir.

Laptop’tan ses gelmiyor sorunu çözüm yöntemleri

  • Ses barını kontrol edin.
  • Bir kulaklık ile ses kontrolü yapın.
  • Ses aygıtını değiştirmeyi deneyin.
  • Ses efektlerini engelleyin.
  • Ses sürücülerini güncellemeyi veya yeniden kurmayı deneyin.
  • BIOS ekranından sesi kontrol edin.

Ses barını kontrol edin

Kulağa her ne kadar basit bir yöntem olarak geliyor olsa da laptoplarda bulunan FN kısayol tuşları veya dokunmatik touchpad bar yüzünden yanlışlıkla bilgisayarın sesini kapatmış olabilirsiniz. Basit gibi görünüyor olsa da zaman zaman kullanıcılar bunu yapabiliyor. Eğer sesiniz kapalı değilse, ses barını sürükleyip bıraktığınız bir çan sesi gelmesi gerekiyor. Bu çan sesi gelmiyorsa sorun başka yerde olabilir.

Bir kulaklık ile ses kontrolü yapın

Bu konuda ilk aşamada uygulayabileceğiniz bir diğer basit yöntem ise kulaklık ile ses kontrolü yapmak olacak. Eğer bir kulaklık veya harici hoparlör ile ses testi yaptığınızda ses alıyorsanız, sorun büyük ihtimalle laptop’un dahili hoparlöründe yanı donanımsaldır. Donanımsal bir sorunu çözmek için ise yapabileceğiniz en sağlıklı şey bilgisayarınızın servisine danışmak olacaktır. Eğer kulaklık veya harici hoparlör ile de ses gelmiyorsa, diğer yöntemlere göz atmaya devam edebilirsiniz.

Ses aygıtını değiştirmeyi deneyin

Görev çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın.

Ses Efekti seçeneğine tıklayın.

Kayıttan Yürüt sekmesine gelin.

Varsayılan ses yürütme aygıtını listeden değiştirin.

Bilgisayarınızın hoparlörleri gayet sağlıklı bir şekilde çalışmasına rağmen bazen sesler duymayabilirsiniz. Bu sorun özellikle bilgisayarlara, üzerinde ses çıkışı olmayan bir ekran veya ekstra bir USB ses cihazı bağlandığında görülüyor. Bu durumlarda Windows sesi, yanlış çıkışlara yönlendirebiliyor. Bu durumda sorunu çözmek için Kayıttan Yürütme sekmesine geldiğinizde, liste hâlinde Windows’un tanımladığı kayıttan yürütme aygıtlarını göreceksiniz. Eğer bu listede yanlış bir ses yürütme aygıtı işaretlenmişse, basitçe kullanmak istediğiniz aygıtı seçip “Varsayılan Yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

34 1602583324

Ses efektlerini engelleyin

Görev çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın.

Ses Efekti seçeneğine tıklayın.

Kayıttan Yürüt sekmesine gelin.

Kullandığınız aygıta sağ tıklayın ve Özellikler’i açın.

Geliştirmeler sekmesine gelin.

Tüm ses efektlerini engelle kutuğunu işaretleyin.

Gelişmiş sekmesine gelin.

Özel kullanım modlu uygulamalara öncelik ver kutucuğundaki işareti kaldırın.

Bu yöntem biraz karmaşık görünse de temeli, nispeten deneme/yanılma yöntemine dayanıyor. Kayıttan yürütme aygıtında kullanılan ses efektleri, bazı durumlarda ses sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle ilk olarak ses efektlerini engelleyerek ses gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer hala ses gelmiyorsa, Gelişmiş sekmesine gidin. Özel kullanım modu listesindeki “Özel kullanım modlu uygulamalara öncelik ver” kutucuğundaki işareti kaldırmayı deneyin. Ayrıca Varsayılan Biçim başlığının altındaki örnek hızının ve bitin “24 bit, 48000 Hz (Stüdyo Kalitesi)” şeklinde seçili olduğundan emin olun. 

Ses sürücülerini güncellemeyi veya yeniden kurmayı deneyin

Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve uygulamayı açın.

Ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesini genişletin.

Ses sürücüsüne sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın

Sürücüleri otomatik olarak ara butonuna tıklayın.

“Cihazınız için en iyi sürücüler zaten yüklü” mesajını alıyorsanız bir sonraki adımdan devam edin.

Ses sürücüsüne sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında Windows otomatik olarak ses sürücüsünü yeniden kuracaktır.

Eğer ses sürücüsünün ayarlarını değiştirmek ses sorununu çözmüyorsa, ses sürücüsünü otomatik olarak güncellemek sorunu çözebilir. Eğer sürücünüz hâlihazırda en güncel sürümündeyse manuel olarak ses aygıtınızın resmi sitesinden en güncel versiyonu indirip kendiniz de kurabilirsiniz. Fakat bu işlemin daha güvenli ve basit bir yolu bulunuyor. Aygıt Yöneticisi’nden mevcut ses sürücüsünü kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows otomatik olarak eksik olan sürücüyü algılayacak ve kendisi en güncel sürümü direkt olarak kuracaktır. Özellikle Windows bilgisayarlarda temiz kurulumlar birçok sorunun üstesinden gelmektedir.

BIOS ekranından sesi kontrol edin

Nadirde olsa ses sorunları, uyumsuz donanımlardan veya BIOS’da ortaya çıkan bazı sorunlardan kaynaklanabiliyor. Bunu kontrol etmek için BIOS/UEFI ekranınıza girip “Onboard HDMI HD Audio” kısmının “Enabled” yani açık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Son olarakta BIOS’u güncellemeyi deneyebilirsiniz. Win + R kombinasyonu ile açılan Çalıştır uygulamasında “dxdiag” komutunu çalıştırarak mevcut BIOS sürümünüzü ve modelini öğrenebilirsiniz. Bunun ardından, bilgisayarınızın üreticisinin resmi sitesinde güncel BIOS sürümü varsa BIOS güncellemenizi verilen adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Fakat BIOS güncellemesi çok hassas ve dikkat gerektiren bir işlemdir. 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir