Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin araştırmasına göre Instagram, kadınların taciz edilmesi durumunda kullanıcıların büyük çoğunluğuna müdahale etmiyor!

Dijital Nefret Karşıtı Merkezi, Instagram kullanıcılarından gelen mesajlar üzerinde araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre Instagram, kullanıcılarının aldığı taciz mesajlarına yeterince dikkat etmiyor.

Dijital Nefret Karşıtı Merkezi, soruşturmada notlar bölümüne odaklanmak için beş kadınla çalıştı. Sonuç olarak, sosyal medya platformunun taciz ve düşmanlık mesajları için yeterli önlem almadığı sonucuna varmışlardır. Raporda hangi istatistikler yer alıyor? Gelin hep birlikte mesajın detaylarına bakalım.

Instagram, taciz edici mesajların yalnızca %10’unda işlem yapıyor!

Dijital Nefret Karşıtı Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, her beş kadından biri sosyal medya üzerinden tacize uğruyor. Anlık mesajlaşma yoluyla gerçekleştirilen tacizlerin %90’ı için herhangi bir yaptırım yok. Aramada test edilen hesapların toplamı 4,8 milyon takipçiye ulaştı ve aramada 8,717 canlı mesaj analiz edildi. Bir kadına gönderilen 15 mesajdan biri taciz ve taciz yasalarını ihlal ediyor.

Sesli mesajlarda ise 7 sesli mesajdan 1’i tacizdir. Ayrıca, bu platform herkesin kullanıcıları aramasına izin verir. Araştırmanın en önemli bulgusu, Instagram’ın taciz içeren her 10 gönderiden sadece 1’ini işlemesi.

Instagram’da Yorum Engelleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi, araştırma bulgularına göre sistemin iyileştirilmesi ve kadınların taciz edildiği kanalların kapatılması gerektiğini söyledi. Birleşik Krallık ayrıca pornografik görüntülerin alıcının rızası olmadan gönderilmemesi gerektiğini söyledi.

Instagram ise anket sonuçlarına katılmadığını söyledi. Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin güvenlik şefi, bunun kabul edilemez olduğunu ve cinsiyete dayalı bir sistem olduğunu açıkladı.

Peki siz bir Instagram kullanıcı olarak şirket hakkında açıklanan bu rapor hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Instagram taciz ve zorbalık konusunda bu kadar ihmalkar mı davranıyor?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One reply on “Instagram taciz karşısında sessiz kalıyor”

  • Ahmet
    14 Nisan 2022 at 11:42

    Rica ediyorum meseleyi sadece kadın meselesi olarak dar düşünmeyin. Elbette böyle bir sorun var fakat daha geniş düşünelim. Öncelikle kimse kusura bakmasın bu pis dünyanın kurulmasını bu kapitalist zihniyetli düşüncenin gelişmesini hepimiz el birliğiyle yaptık ve hala yapıyoruz. Burada bu yazıyı yayınlayan siteden yazarına okuyucusundan yorumcusuna kadar kim instagram kullanmıyor? İnstagram ve türevlerini kullanıp bun şirketlerin böyle tavırlar sergilemesini niye anormal karşılıyoruz? Demek istediğim şu, bu tür platformlar ve özellikle instagram gençliğe hitap eden bir alan. Dolayısıyla özgür düşünce ve özgür yaşantı adı altında bu türden sapkın! genişlikleri gençlere sağlıyorlar ki bu kirli tablodan bu tür sapıklıklardan para kazanabilsinler. Yani buradaki mesele sadece para meselesi. Her önüne gelene ahlak bekçiliği yaparsa platformunda istediği gençliği oluşturabilir mi? Yani zihniyet ve niyetleri zaten bu gibi fikirlerden doğuyor. Dolayısıyla ne kadar genç o kadar para ne kadar ahlaksız yaşam adı altında özgürlük! o derece fazla gelir kapısı anlayışındalar. Bunlar böyle de biz ne yapıyoruz? En fazla böyle haberleri görüyor paylaşıyor unutuyoruz. Kusura bakmayın temiz bir toplum ve dünya kurmak istiyorsak önceliği para olanlarla değil hedefi insan olanlarla beraber çalışmalıdır. Ota moka özgürlük isteyip ondan sonra da rahatsızız demek samimi değil. Samimi olanlar hedefi maddi gelir olmayan bir ortam kurmayı dileyenlerdir.