İşten çıkarmalara HP de dahil oluyor. Şirket 3 yıl içinde 6000 kişiyi işten çıkaracak.

Teknoloji sektöründe her şey birbirine karışmış durumda. Şirketler pandemi sonrasında düşen talepler nedeniyle ekonomik tedbirler uygulamaya başladı. Konuyla ilgili son örnek ise HP oldu. Şirket Salı günü yaptığı açıklamada şirketin “Geleceğe Hazır Dönüşüm” planı kapsamında yeni bir planı uygulayacağını duyurdu. Bu kapsamda ise 2025 sonuna kadar 6.000 kişi işten çıkarılacak.

Yıllık 1.4 milyar dolarlık tasarruf hedefleniyor

Şirket işten çıkarmalar nedeniyle ciddi bir maliyet yükü altına girecek olsa da 2025 yılına kadar yıllık 1.4 milyar dolarlık bir tasarruf yapılması hedefleniyor. İşten çıkarmanın gerekçesi ise düşen talepler. Zira HP’nin gelirleri pandemi sonrasında yıllık %11 oranında düşüş kaydetti ve 14,8 milyar dolara geriledi. HP’nin CEO’su Enrique Lores tarafından yapılan açıklamalarda şirketin küresel olarak 61.000 kişiyi istihdam ettiği, 2023 yılının Ekim ayına kadar sektörde zorlu şartların hakim olacağı belirtildi. CFO Tom Sweet tarafından yapılan açıklamalarda ise pek çok müşterinin satın alma işlemlerini duraksattığı vurgulandı.Tüm bunlar, HP için işten çıkarma yoluna gidilmesine neden oldu.

Meta işten çıkarma kararını duyurdu

Büyük teknoloji firmaları Meta, Amazon ve Microsoft son iki ayda makroekonomik kaygılar nedeniyle çok sayıda personelini işten çıkardı. Bu şirketlere şimdi HP de ekleniyor.

hp
Hakan Editör

Yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir