GitHub, yapay zeka desteğine sahip olan kodlama yardımcısı Copilot hizmetinden faydalanan kullanıcılar için klavye kullanmadan da kod yazmayı mümkün hale getiren yeni bir sistem denemesi yapıyor. Hey, GitHub! ile konuşarak kod yazmak artık mümkün oluyor. 

GitHub, yazılımcılara kolaylık sağlayan yeni özellikler ile gündeme geldi. Yazılımcılar için düzenledikleri dosyaya yönelik kod önerilerinde bulunan Copilot yapay zeka sistemi için klavye olmadan da kod yazmaya yarayacak bir sistem testine başladığını duyurdu. Copiloy ile ses tabanlı kullanım sunan bu özellik, Siri ve Alexa’ya benzer bir sisteme sahip olacak. Adından da anlaşılacağı üzere sistem Hey, GitHub şeklinde etkinleştiriliyor. 

Şirketin kurumsal blog paylaşımında konuyla ilgili şu detaylara yer verildi; 

“Copilot programlama ortağımız olduğu için onunla konuşabilmemiz gerekiyor. Ekibimiz de tam olarak bu konu üzerinde çalışıyor. Sesinizin gücüyle, GitHub Copilot’un avantajlarını ellerini kullanarak yazmakta zorluk çeken geliştiriciler de dahil olmak üzere daha da fazla geliştiriciye sunma potansiyeli bizi heyecanlandırıyor.” 

GitHub’ta yazılımcılar için kolaylık sağlanacak

Yazılımcıların işini kolaylaştırmak adına geliştirilen Hey, GitHub! adlı sistem, sesli komutlarla kod yazma ve düzenleme özelliğinin yanı sıra geliştirme alanının ayarları üzerinde değişiklik yapma ve kod tabanını inceleme imkanı sunacak. Söz konusu bu sistem, GitHub Next mühendisleri ve araştırmacıları tarafından tasarlanmaktadır. Söz konusu bu sistem şimdilik sadece Visual Studio Code ile kullanılmakta olup, ilerleyen süreçlerde daha da geliştirilmesi bekleniyor.

Huawei Matepad C7 özellikleri belli oldu

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir