Sony, God of War Ragnarök’te göreceğimiz erişilebilirlik özellikleri hakkında yeni bir blog yazısı yayınladı. İşte tüm detaylar!

God of War PC sürümü için beklenen açıklama sonunda geldi

Studio Santa Monica, God of War Ragnarok’ta kullanılabilen yeni bir erişim özelliği duyurdu. Kontrol haritası yeniden oluşturuldu ve kullanıcı arayüzü daha fazla okunabilirlik ve esneklik için yeniden tasarlandı.

God of War’ın (2018) PC sürümündeki popüler yenilikler ve iyileştirmeler de God of War Ragnarok’a aktarılacak. Oyuna gelen iyileştirmeler ise şu şekilde:

Otomatik Koşu: Stick ileri itildiğinde koşacak, bırakıldığında ise duracaksınız. Otomatik Koşu aktifken, işaret ettiğiniz yönde kısa bir süre için sprint yapabilirsiniz.

-Kalıcı Nokta: Ekranda odak noktasına ihtiyaç duyuyorsanız ya da ekranın merkezinde kalıcı bir hatırlatma noktası istiyorsanız, üç farklı boyutta ve yedi farklı renkte bir nokta kullanılabilir olacak.

Nişan Alma Stili: Bu özelliği açıp-kapatmayı seçebilirsiniz.

Bloklama Stili: Kalkan duruşunu tercihinize göre açıp-kapatabilirsiniz.

Alt Yazı İyileştirmeleri

Daha fazla bilgi sağlamak ve özelleştirme imkânı sunulması amacıyla alt yazı sistemine yatırım yapıldı.

Alt Yazı Boyutu: Minimum metin boyutu artırıldı ve ölçeklendirme eklendi. Böylece alt yazıları daha okunaklı hâle getirmek için ekstra büyük bir metin boyutu eklendi.

Alt Yazı Renkleri: Konuşanların isimleri, altyazı gövdesi ve altyazı renkleri artık yedi farklı renk arasından ayrı ayrı ayarlanabilir.

Konuşmacı İsimleri (2018’den korunan özellik): God of War (2018)’da olduğu gibi konuşmacı isimlerini tercihinize göre gösterebilir ya da gizleyebilirsiniz.

Alt Yazılar: Genişletilen ses efektleri alt yazılarıyla, oyun içindeki sesler tasvir edildi. Ayrıca bu dünyadaki sesleri açıklamak için hem sinematiklerde hem de oyun içinde alt yazılar eklendi. Bulmacalarda ve oyunun hikâyesine yardımcı olması için de alt yazıları etkinleştirebilirsiniz.

Arka Plan Bulanıklığı: Alt yazıların arka planı bulanıklaştırılarak karmaşık sahnelerde daha okunaklı bir görüntü elde edildi.

Altyazı Arka Planı (2018’den korunan özellik): Bulanıklık özelliğine ek olarak, karlı zeminde daha iyi bir okunabilirlik sağlanması amacıyla altyazıların arkasındaki arka planı koyulaştırma seçeneği eklendi.

Yön Göstergesi: Oyundaki kritik sesler artık yön göstergesiyle işaret edilebiliyor. Ses ipuçlarına sahip bulmacalarda kullanılabilen bu gösterge, önemli sesin kaynağını oyuncuya gösteriyor.

Yüksek Kontrast Modu

Yeni yüksek kontrast modu, oyundaki nesnelerin yanı sıra hedeflere, düşmanlara ve diğer karakterlere farklı renkler uygulamanıza olanak tanır. Bu özellik etkinleştirildiğinde, karakterleri daha görünür kılmak için bir renk katmanı uygulanır. Ayrıca özel efektler ve ganimet bu modda daha belirgin hale gelebilir.

Yüksek Kontrast Özelleştirme Etkinleştirme: Bu özellik sunduğu; oyun içinde kapalı, açık ya da oynanış sırasında her zaman açık (bu seçenek sinematikleri hariç tutar) seçenekleriyle tercihi oyuncuya bırakır. Yüksek Kontrast Modu, kolay erişim için bir kaydırma hareketiyle açılıp-kapanabilecek şekilde ayarlanabilir.

Yüksek Kontrast Renk Özelleştirme: Oyun tarzına göre tercih edilen renkler seçilerek karakterler, düşmanlar ve öğeler için farklı renkler ayarlanabilir.

Diğer Değişiklikler

Navigasyon Yardımı: God of War’un yeni özelliklerinden kamera navigasyon sistemi, oyuncunun görüşünü hedefine yönlendirmesini sağlar. Dövüş sahneleri dışında navigasyon yardımı düğmesi aracılığıyla oyuncu bir sonraki hikâye hedefine yönlendirilir.

Geçiş Yardımı: Boşluklarda atlama, zıplama, geçme gibi özellikler, basılan yöne göre otomatikleştirilebilir.

Yardım Asistanı: Tırmanma, dolaşma ve aradan geçme gibi etkileşime dayalı hareketler eklenir.

Sesli İpuçları: Ekranda görünen etkileşim noktaları artık ses işaretlerine de bağlı. Böylece bu özellik kullanılırken yakınlarda bir etkileşim simgesine yaklaşıldığında, etkinleştirme zamanını duyabilirsiniz. Sesli ipuçları nişan alma ipuçları ve silah değiştirme ipuçları gibi savaş yardımlarını da içerir. Bu özelliğin ses düzeyi, rahatça ayarlanabilir.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir