Son zamanlarda dikkatleri oldukça üzerine çekmiş olan Getir en son 2500 çalışanını işten çıkarması ile de tekrar konuşulmaya başlanmıştı. Bu söylentilerin ardından Getir’den bir açıklama geldi. Getir’in açıklaması:

“Market ürünleri hızlı teslimat sektörünün öncüsü Getir olarak, operasyonel verimliliğimizi önemli ölçüde artırmak için global organizasyonumuzu yeniden yapılandırma kararı aldık.Getir ekosisteminde, kuryeler, depo görevlileri ve ofis çalışanları dahil olmak üzere 5 ülkede yaklaşık 23 bin çalışan bulunuyor. Ancak, üzülerek aldığımız kararla, ekibimizi küçülterek operasyonlarımızı sürdürdüğümüz pazarlarda yaklaşık 2 bin 500 çalışanımızla yollarımızı ayırıyoruz.”

“Bu zor kararı, süreçten etkilenen tüm çalışanlarımız için, Getir’in iyi ve adil olma ilkesine sadık kalarak, en doğru şekilde ve faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yasalarına tam uyum içinde uygulayacağız. Özverili çalışmaları ve şirketimize yaptıkları önemli katkılar için tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.Getir olarak Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD‘de faaliyetlerimize devam ederek, sekiz yıl önce kurulmasına öncülük ettiğimiz bu iş modelinin geleceğine olan inancımızla, önümüzdeki dönemde de sektöre öncülük edeceğiz.”

Hızlı ticaret girişimi Getir, yasal sorunlar nedeniyle Fransa'dan çekilmeyi planlıyor

Türkiye’de işten çıkarma sınırlı olacak

Resmi olarak duyurulmasa da, yakın kaynaklara göre Getir, küresel düzeyde yeniden yapılanma sürecini planlıyor. Bu dönüşümde Türkiye’nin diğer ülkelere kıyasla daha az etkileneceği belirtiliyor. Dünya genelindeki 23.000 Getir çalışanının sadece %2’den az bir kesiminin bu karardan Türkiye’deki operasyonlarını etkileneceği kaydediliyor. Getir, Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veriyor ve elde edilen bilgilere göre Türkiye operasyonlarında herhangi bir daralmanın yaşanmayacağı ifade ediliyor.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİ

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir