Geçtiğimiz gün Türk mühendislerinin geliştirdiği yerli şanzıman ve elektrikli otomobil planları hakkında dik Ford Otosan yetkililerinden önemli açıklamalar geldi.

Ülkemizdeki otomotiv sektörünün gelişmesinde öncü şirketlerden bir olan Ford Otosan kısa bir süre önce hem elektrikli otomobillere ait olacak bataryalar ilgili, hem de yerli şanzıman üretimi hakkında önemli açıklamalar yapmıştı. Bu önemli gelişmeler sonrasında şirket bu açıklamaları güncelleyen yeni açıklamalar yaptı.

Ford Otosan’dan elektrikli araç üretimiyle ilgili önemli açıklamalar geldi

Konuyla ilgili olarak Ford Otosan Operasyonlar Lideri Güven Özyurt şunları söyledi;

“Ford Trucks olarak Ecotorq motor ve arka aksın ardından, şanzımanı da Eskişehir Fabrikası’nda üreterek araçtaki yerlilik oranını yüzde 90 seviyesine yükselttik ve bu sistemlerin üçünü de üreten dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına girdik. Ürün geliştirme çalışmalarımız sırasında 5 farklı ülkede, farklı iklim koşullarında, toplamda 17 bin saat ve 1 milyon kilometre üzerinde yolda karşılaşabilecek her koşulu değerlendirerek geliştirdik. Sunduğu birçok özellikle rekabet gücümüze büyük katkısı olacak yerli şanzımanımızı Ekim 2021’den itibaren Türkiye pazarında sattığımız F-MAX hariç tüm araçlarda kullanmaya başladık. 2022 sonuna kadar tüm pazarlara yerli şanzıman sunmayı hedefliyoruz.

Kocaeli tesislerimizde şu anda Ford Avrupa’nın ilk ticari elektrikli aracı olan E-Transit’i inşa ediyoruz. Ayrıca Ford’un elektrifikasyon stratejisini ve Avrupa’daki ticari araç liderliğini geliştiren tamamen elektrikli modellerin yer aldığı yeni nesil Transit Custom serisi, Türkiye’de Ford Otosan tarafından üretilecek. Bahsettiğimiz bu yatırım, Türkiye otomotiv sanayisinin elektrikli dönüşümünde büyük katkılar sağlayacak. Yatırım dönemi 6 yıl sürecek, etkisi 10 yılı aşacak bu yatırımımız sayesinde Ford Otosan’ın araç üretim kapasitesi kamyon hariç 650 bine, batarya montaj fabrikası kapasitesi 130 bin adede ulaşacak. Bu yatırımla doğrudan 3 bin kişilik, yan sanayide de yaklaşık 15 bin kişilik ek istihdam sağlıyoruz. “

Ford Otosan’dan kurumsal girişim sermayesi şirketi Driventure

“Böylelikle Türk otomotiv endüstrisinin elektriksel dönüşümünde muazzam bir rol üstleniyoruz. Ülkemizin elektrikli ticari araç üretimindeki öneminin artmasıyla Kocaeli fabrikalarımız Türkiye’nin ilk ev entegre üretim tesisi olurken Ford’un elektrikli ticari araç üretim üssüne dönüşecek.

2021’de dünyanın en çok tercih edilen ticari araç modeli Transit’in ilk tam elektrikli versiyonunun, Avrupa’daki müşteriler için Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla üretileceğini duyurduk. Kocaeli tesislerimizde şu anda Ford Avrupa’nın ilk ticari elektrikli aracı olan E-Transit’i üretiyoruz. Bu sene Avrupa’nın en güçlü motoruna sahip tam elektrikli ticari aracı E-Transit’i hattan indireceğimiz için çok mutluyuz.” ifadelerine yer verdi.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir