ChatGPT, TikTok’tan veya diğer popüler uygulamalardan çok daha hızlı büyüyor gibi görünüyor. Reuters ve CBS aracılığıyla verilen habere göre, analiz ve ölçüm firması USB’nin yaptığı kullanıcı sayısı araştırması sonucu OpenAl tarafından geliştirilen sohbet robotu, ocak ayında aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştı. 

strongchatgpt ocak ayinda 100 milyon kullaniciya ulastistrong

Sohbet robotu geçen yıl 30 Kasım’da herkesin kullanımına açıldı, ancak adının yayılması daha da hızlı oldu. Araştırmaya göre, kullanıma sunulduğu ilk ay içinde aylık 57 milyon aktif kullanıcısı bulunuyordu. Ocak ayına kadar ise yaklaşık 13 milyon bireysel kullanıcı tarafından ziyaret ediliyordu. Bir karşılaştırma yapılacak olursa, özellikle genç nesil çok popüler olmasına rağmen, TikTok’un aylık 100 milyon kullanıcıya ulaşması küresel pazara açıldıktan sonra dokuz ay içinde gerçekleşti. Öte yandan UBS analisti Lloyd Walmsley, Meta’nın Instagram’ının 100 milyon kullanıcıya ulaşmasının iki buçuk yıl aldığını kaydetti.

Ne var ki, ChatGPT kullanıcısı sayısı tarafında görülen bu hızlı yükselmenin korunup korunmayacağını zaman gösterecek. 

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, kullanıcıların yaptığı sorgulara doğal ve insan benzeri yanıtlar sağlıyor. Bu durum öyle bi hâl aldı ki, eğitimciler bunun öğrenciler tarafından kopya çekmek için kullanacaklarından dolayı endişe duyuyor. MIT Tech Review, “ciddi doğruluk sorunları olsa da, ChatGPT gibi modellerin zararlı, önyargılı ve olgulara dayalı olarak yanlış içerik yayma konusunda kötü bir eğilimi olduğunu” belirtiyor. Üstelik şu anda, karşılaştırılabilir yeteneklere sahip başka bir sohbet robotu da yok. Son çıkan haberlere göre, ChatGPT’nin hızlı biçimde artan popülerliği Google’ın yöneticilerinin “kırmızı alarm” ilan etmesine ve şirketin Al geliştirme çalışmalarını hızlandırmasına sebep oldu. 

Teknoloji devi, arama için bir sohbet robotu da dahil birkaç muhtemel ChatGPT rakibi üzerinde çalışıyor ve bu yıl 20 yapay zekâ ürününü sergilemeye düşünüyor. ChatGPT şu anda ücretsiz olarak kullanılıyor. Şirket, hizmet için ücretli bir plan kullanıma sunacaklarını duyurdu. Daha hızlı yanıt süreleri ve yeni özelliklere öncelikli erişim sunan ChatGPT Plus’ın test denemeleri başladı ve aylık tutarı 20 ABD Doları karşılığında sunulacak.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir