2022 yılı içerisinde kripto para sektöründe ciddi düşüşler yaşandı. Her ne kadar düşüşlerin hepsi enflasyon ve faiz artışları olmasa da genellikle düşüşlere bu iki durum neden oldu. 

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon oranlarını düşürmek için vermiş olduğu mücadele, ABD dolar endeksinde yükselişe neden olurken, dolar endeksli yatırım araçlarında ciddi düşüşleri beraberinde getirdi. Bugün Türkiye saati itibariyle 16:30’da enflasyon verileri açıklanacak. Pek çok FED yetkilisi yeni faiz kararını enflasyon verileri doğrultusunda alacağını dile getirdi. ABD enflasyon verilerinin ne olacağı yönündeki beklentiler yüzde 6.5 olarak belirlendi. Yıl içerisinde artarak devam eden enflasyon verileri son beş aydır peş peşe düşmeye devam etti. Bu nedenle saatler sonra açıklanacak enflasyon verisinde ciddi oranda bir düşüş yaşanması bekleniyor. 

Bitcoin’de son günlerde yaşanan yükselişlerin enflasyon oranlarının düşme ihtimalinin yüksek olmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Enflasyon oranlarının beklentinin üzerinde gelmesi durumu tersine çevirerek ciddi düşüşler yaşanabilir. Enflasyon verisinin düşük gelmesiyle yükselişi getirmesi beklenirken, verilerin beklentinin üzerinde gelmesi ise BTC’de tekrar 15.500 dolarlık bir dip seviyesinin görülmesini beraberinde getirebilir. Bugün enflasyon verilerinin yanı sıra FED yetkililerinin konuşması da takip edilmesi gereken önemli başlıklar arasındadır. Yoğun bir gün geçirmesi beklenen Bitcoin ve altcoinlerin gün içerisinde volatil hareket etmesi bekleniyor. Yazının hazırlandığı dakikalarda BTC, 18.160 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Fidelity Ticari Markası, Metaverse ve NFT Pazar Yeri İçin Planları Sunuyor

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir