Audi adı Activesphere olan yeni konsept elektrikli otomobilini gözler önüne çıkardı. Şirket bu otomobilden ilk olarak 2022 yılının yaz aylarında bahsetmişti. Otomobil üreticisinin dördüncü küre konseptlerinden biri olacak olan Activesphere, yeniden aktif olan bir yaşam tarzı olarak nitelendiriliyor. Şirket, modelin “olağanüstü zerafet, öncü işlevselliği ve etkileyici performansı” birleştireceğini söyledi. Arazide sürüşe uygun olan otomobil Activesphere’de kaldırılabilir dayanıklı alt takım ve süspansiyon gibi özelliklerin yanında ek olarak dikkat çeken başka yönler de mevcut.

strongaudi yeni elektrikli konsept otomobili activespherei tanittistrong 1

Otomobilin arka tarafı bir tür taşıma alanına dönüşebiliyor. Böylelikle araç kullanıcılarının spor ekipmanları ve bisikletleri gibi eşyalarını kolay bir şekilde taşıması mümkün hâle geliyor. Sedan ve Coupe otomobillerini hatırlatan Activesphere’in kabini de otonom sürüş modunda sürücülerin rahatlamasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış.

Audi’nin artırılmış gerçeklik teknolojisine duyduğu güven, otomobilin kabinine yansıyor. Yolcular kabinde artırılmış gerçeklik gözlüklerini takarak yol ve sürüş bilgilerine, sanal asistana ve eğlence içeriklerinin kontrollerine erişebilecek. Eğlence içeriklerinin daha çok yolcular için olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak Audi’nin vizyonunun sürücünün otomobil kontrolünü nadiren eline alması yönünde olduğunu belirtti.

Konsept bir otomobil olan Activesphere hakkında detaylar ise sınırlı. Audi’den verilen bilgiye göre, araç tam dolu bir batarya ile 600 kilometre yol katedebilecek. 100 kWh kapasiteli batarya ise hızlı şarj teknolojisi ile birlikte  25 dakika içinde yüzde 5’ten yüzde 80 doluluk oranına çıkabilecek. 

Audi Activesphere satışa sunulması için tasarlanmış olan bir araç değil

Audi Activesphere öncesinde başka elektrikli konseptli otomobiller de duyurmuştu. Şirket 2021’in ağustos ayında Skysphere modelini tanıtmıştı. Bu modeli Grandsphere ve Urbansphere izlemişti. Bu otomobillerin tamamının Audi’nin gelecek vizyonunu yansıtmak için olduğunu ve satışa sunulacak araçlar olmadığını belirtmekte fayda var.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir