Apple Pay, Rus kartları için kullanılan ödeme sistemi Mir’i artık desteklemiyor ve Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlara rağmen Rusların hizmeti kullanmaya devam etmesine izin veren bir boşluk var. Reuters, kapatılacağını bildirdi.

Mir kendi sitesi üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Apple, NSPK’ya [Rusya’nın Ulusal Ödeme Kartı Sistemi] Apple Pay ödeme hizmetindeki ‘Mir’ kartlarının desteğini askıya aldığını bildirdi. 24 Mart’tan beri hizmete yeni ‘Mir’ kartları yüklenemiyor.”

Şirket ayrıca daha önce Apple Pay’e eklenen Mir kartlarının “önümüzdeki birkaç gün içinde” çalışmayacağını belirtiyor.

Mir artık desteklenmiyor

Guardian’a göre Meal, Rusya Merkez Bankası’na ait ve Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından uygulanan ekonomik yaptırımlara bir tepki niteliğinde. Merkez bankası istatistiklerine göre, MIR kartları ülkedeki tüm yeni kartların yaklaşık yüzde 32’sini oluşturuyor.

Apple’ın kredi kartı Apple Card neler sunuyor?

WSJ, Google’ın Mir ile ilişkisini kırmak için adımlar attığını da bildirmişti. Şirketin, geçtiğimiz Ekim ayında başlatılan ve kullanıcıların Mir kartlarını Google Pay’e bağlamalarına olanak tanıyan bir projeyi askıya aldığı bildiriliyor. Bir Google sözcüsü WSJ’ye verdiği demeçte, “Google Pay, ödeme hizmetlerinin kontrolümüz dışında askıya alınması nedeniyle Rusya’da ödemeyle ilgili hizmetleri askıya alıyor” dedi.

VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank ve Otkritie FC Bank gibi büyük Rus bankalarına mali yaptırımlar uyguladıktan sonra birçok Rus kullanıcının Apple Pay ve Google Pay bağlantısı kesildi. Bu ayın başlarında Visa ve MasterCard, Rusya’da faaliyetlerini durdurdu ve Rusların yurt dışında veya yurt dışında çevrim içi ödeme yapmak için kredi veya banka kartı kullanmasını engelledi.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir