Theft Detection Lock özelliği, tekrar eden sarsıntılı hareketlerin bir hırsızlık girişiminin göstergesi olup olmadığını belirlemek için yapay zeka özelliğini deniyor.

Google, mayısta gerçekleşen I/O geliştirici konferansında duyurduğu Android 15’in hırsızlık belirleme özelliğini test etmeye başkadı. Şirket, akıllı telefon hırsızlığının yoğun bir şekilde yaşandığı ülkelerden biri olan Brezilya’daki kullanıcılardan gelen geri dönüşleri dikkate alarak ilk testlere ev sahipliği yapmak üzere Brezilya’yı seçti. 

Android, AI Destekli Hırsızlık Önleme Özelliğini Deniyor
Android, AI Destekli Hırsızlık Önleme Özelliğini Deniyor

Hırsızlık Tespit Kilidi

Theft Detection Lock, yani Hırsızlık Tespit Kilidi özelliği, sürekli tekrar eden sarsıntılı hareketlerin devam eden bir hırsızlık girişiminin göstergesi olup olmadığını tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor. Harekete güvenmenin yanı sıra, beklenmedik bir ağda kullanılmaya başlanması veya sık kullanılan bir ağın uzun süre kapalı kaldığını fark etmesi gibi diğer ipuçlarını da kullanabiliyor.

Otomatik hırsızlık önleme özelliğini, Android 15 için planladığı gizlilik ve güvenlik iyileştirmelerinin bir entegrasyonu olarak duyuran Google, mevzu bahis olan özelliği eski sürümlerin de kullanabileceğini açıkladı.

Google’ın yeni gündemi ise Brezilya’daki Android kullanıcılarının Hırsızlık Tespit Kilidi’ni test etmesi için formu doldurmaya davet etmesi. Hırsızlığa karşı koruma özelliklerini test etmek için kullanılacak Beta sürümü, Android 10 veya daha üstünü çalıştıran her cihaz için mevcut olacak.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir