Twitter, Türkiye dahil 21 ülkenin devlet başkanını etiketleyecek - Haberler - indir.com

Twitter, Türkiye dahil 21 ülkenin devlet başkanını etiketleyecek

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 46 ''   Yayınlanma Zamanı : 2021-02-16 18:01:03
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Teknoloji

Twitter geçtiğimiz sene Ağustos ayında 5 ülkede kullanıma sunduğu özelliğin kapsamını genişletme kararı aldı. Bu özellik 17 Şubat’tan itibaren Türkiye’de de kullanıma açılacak ve özellik kapsamında Türkiye'deki devlet yetkililerinin ve devlet destekli medyaların hesapları etiketlenecek.

2020 senesinde kullanıcıları bilgilendirmek adına platforma “devlet yetkilisi” ve “devlet destekli medya” olmak üzere iki yani etiket ekleyen Twitter, şimdi bu özelliği daha fazla ülkede kullanıma sunmak için hazırlanıyor.

Donald Trump'un Twitter yasağı için son karar verildiDonald Trump'un Twitter yasağı için son karar verildi

Twitter etiket özelliğini Türkiye'de kullanıma sunuyor

Konu hakkında resmi açıklama yapan Twitter’ın açıklamasına göre Ağustos 2020’de Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD için yayınlanan özellik; 17 Şubat 2021 itibarıyla Kanada, Küba, Ekvador, Mısır, Almanya, Honduras, Endonezya, İran, İtalya, Japonya, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de kullanıma sunulacak. Twitter’ın açıklamalarına göre “devlet yetkilisi” ya da “devlet destekli medya” etiketi alacak hesaplar aşağıdaki gibi;

2020 Twitter raporu yayımlandı

  • Özelliğin kullanıma açıldığı ülkelerin devlet başkanları
  • Dışişleri bakanları
  • Kurumsal oluşumlar
  • Büyükelçiler
  • Resmi sözcüler
  • Diplomatik liderler 
  • Yurtdışında devletin resmi sözcüsü olan üst düzey yetkililer ve kuruluşlar

Konu hakkında açıklama yapan şirket “Sivil toplum, akademi ve hizmetimizi kullananlar da dahil olmak üzere bir dizi paydaştan bu ilk eylemle ilgili geri bildirim aldıktan sonra, 17 Şubat Çarşamba günü bu etiketlerinin kullanımını genişleteceğiz. Odak noktamız üst düzey yetkililer, devlet başkanları ve yurtdışındaki ulus devletin sesi olan kurumlar, özellikle yukarıda listelenen hesap kategorileridir.

Bunun önemli bir adım olduğuna inanıyoruz, böylece insanlar başka bir ülkeden jeopolitik meseleleri tartışan bir hesap gördüklerinde, onun ulusal bağlantısına ilişkin bağlamları ve kimi temsil ettikleri hakkında daha iyi bilgilendirilecekler. Bundan sonraki aşama, bu etiketleri bu iki aşama ülkenin devlete bağlı medya kuruluşlarına uygulamak olacak. Ayrıca bu etiketleri zaman içinde başka ülkelere de genişletmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

 


İlgili uygulamalar
Twitter son çeyrekte beklentileri aştıTwitter son çeyrekte beklentileri aştı
Twitter’da ödemeler Bitcoin ile yapılacakTwitter’da ödemeler Bitcoin ile yapılacak

PAYLAŞ