Sanal varlıklara ve kripto paralara vergi gelebilir - Haberler - indir.com

Sanal varlıklara ve kripto paralara vergi gelebilir

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 3 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-01 16:15:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Kripto para ve sanal varlıklara vergilendirme sistemi gelebilir. 29 Eylül tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan, Orta Vadeli Program'ın onaylanmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda "sanal varlıkların vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek” ifadesi yer alıyordu. Bu ifadeler, kripto paraları akıllara getirse de sanal varlıklar tanımlaması aslında daha çok başlık içeriyor. 2017 yılının son aylarında kripto paraların elde ettiği ani yükseliş, ülkemizde ve dünyada birçok insanın kripto para dünyası ile tanışmasına vesile olmuştu. O günden bu yana hem yurt içinde hem de yurt dışında kripto para alım ve satım işlemleri yapabilecek birçok yerli ve yabancı borsa kuruldu. 

Kripto paraların, günlük hayatta kullanılan standart merkezi para birimine kıyasla yatırım dışında önemli bir avantajı daha vardır. Bu da para transferidir. Eğer yüklü miktarda para transferi gerçekleştireceksiniz, bunu Bitcoin ya da herhangi bir kripto para dönüştürüp karşı tarafa gönderebiliyor, saniyeler içinde, minimum kesintilerle ödeme imkanına sahip oluyorsunuz. Standart para birimleri ile para miktarına bağlı olarak büyük transferler saatler, hatta günler alıyor, %10’a varan kesintiler yapılıyordu. 

Bitexen ve Fibabanka arasında yeni bir iş birliği başladıBitexen ve Fibabanka arasında yeni bir iş birliği başladı

Sanal varlıklara vergilendirme detayı

29 Eylül 2020 tarihli Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda yer alan bu ifadeler, akıllara doğal olarak kripto paraları getiriyor. Buradan çıkarılacak ilk sonuç, resmi makamların kripto para işlemlerini bir şekilde vergilendirme yönünde çalışmalar yürütmeye devam ediyor olması. Ayrıca yine sanal varlıkların suç teşkil eden yasa dışı eylemler için kullanılmaması adına düzenlemeler bekliyor.

“Sanal varlıklar” tanımı kripto paralar dışında neleri kapsıyor?

“Sanal varlıklar” ya da İngilizce karşılığı ile “digital assets” kavramı, ilk olarak 90'lı yıllarda yaygınlaşan kişisel bilgisayarlar ile beraber netlik kazanmaya başladı. Esasında “İkili sayı sistemine dayanan ortamlarda var olan, benzersiz şekilde tanımlanabilen, kullanım değeri bulunan her şey” sanal varlıklar tanımına giriyor. Şöyle ki fotoğraflar, videolar, oyunlar, müzikler ve hatta aklınıza gelebilecek her şey sanal varlık tanımı içerisinde yer alıyor. Ancak 200'li yıllarda ve daha da sonrasında blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkışı ile beraber "sanal varlık" kavramı, daha dar bir kapsama alanına sahip olmaya başladı, gerçek hayattaki “varlık” kelimesi ile benzer anlamlarda kullanıldı. Yani kripto paralar veya finansal bir karşılığı olduğu kanıtlanabilen, sanal ortamda saklanan her şey aslında bir sanal varlık olarak biliniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan detaylardaki sanal varlık kavramı, modern tanıma işaret ediyor, çünkü bir sanal varlığın vergilendirilmesi için gerçekte finansal bir karşılığı olması gerekiyor. Dolayısı ile kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin çalışmaların kesin şekilde devam ettiği, ülkemizde bu yönde yapılacak regülasyonların yakın zamanda kesinleşeceği aşikar. Son olarak, konuya ilişkin resmi kaynaklarda yer alan bilgiler doğrudan blok zinciri ya da kripto para içermeden kesin bir karar varmanın zor olduğunu söylemek gerek. Gelecek günlerde vergilendirme sürecinin nasıl işleyeceği hakkında daha detaylı veriler görmek mümkün olacak. 


Call of Duty Warzone oyun bitiren hata ile çalkalanıyorCall of Duty Warzone oyun bitiren hata ile çalkalanıyor
Windows bilgisayarın kaç bit olduğuna nasıl bakılır?Windows bilgisayarın kaç bit olduğuna nasıl bakılır?
Google Fiber 2 gigabit internet fiyatını açıkladıGoogle Fiber 2 gigabit internet fiyatını açıkladı

PAYLAŞ