RTÜK yetkilisi Spotify'ın engellenmesi hakkında açıklama yaptı - Haberler - indir.com

RTÜK yetkilisi Spotify'ın engellenmesi hakkında açıklama yaptı

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 7 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-13 15:30:02
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Teknoloji

Bugünün en önemli gündem maddelerinden biri RTÜK ile Spotify arasındaki lisans sorunu oldu. Lisans sorunun çözümü için Spotify’a 72 saat veren RTÜK’ün Spotify’a erişim engeli getirmesi ihtimali her geçen saat arıyor. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, konuyla alakalı resmi açıklama yaptı.

RTÜK Spotify ve Foxplay gibi servislerin de aralarında bulunduğu dört internet sitesine gönderdiği ihtarnamede kritik bir süreci başlattı. Bugün yapılan resmi açıklamada bu dört yayıncının son 72 saatinin kaldığının altı çizilmişti. Konu resmi açıklama yapan RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Spotify'ın engellenmesinin artık kaçınılmaz bir yere doğru gittiğini söyledi.

Spotify’ın ilk özel DC Comics podcast’i Batman olacakSpotify’ın ilk özel DC Comics podcast’i Batman olacak

Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkış'a konuşan Taşçı şu ifadeleri kullandı;

"Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhattap bulunamamış. Çünkü Spotify'ın şu anda Türkiye'de bir temsilciliği bulunmuyor. Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak Spotify'ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek. Burada yasal olarak yapılacak işler doğru gibi gözüküyor. Çünkü yasa bu şekilde ancak çözüm yolunun da bulunması Türkiye'nin uluslarası saygınlığı açısından önemli. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor"

Spotify'ın yeni özelliği "Hep Seveceklerim" kullanıma sunuldu

İnternetten yayın yapan platformların RTÜK'ten yayın lisansı alması şart koşan yönetmelik 1 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik" adıyla yayımlanmış ve 1 Eylül itibariyle de yürürlüğe girmişti. Yeni yasayla ilgili bazı ifadeler kullanan Taşçı

"Ben sosyal medya yasasına, bu şekilde lisanslama yapılmasına karşı oy veren bir üyeyim. Ama yasa çıktıktan sonra benim o dönemde yasanın yaratabileceği risklerle ilgili söylediklerimin bir anlamda pratiğe geçen bölümlerini görüyoruz. Dikkat çektiğimiz sorunlar yaşanmaya başlamış durumda. Özgün ve özgür yayıncılık olanağı sunan Türkiye’nin düşünce ve ifade özgürlüğünün nefes borusu niteliğindeki alanları denetlenmek isteniyor. Unutulmamalı ki zaten bu yasa, alternatif yayın alanlarını zaptu rapt altına almak üzere çıkarıldı!" ifadelerini kullandı.

 

 


İlgili uygulamalar
Spotify şarkı sözü arama özelliği geldiSpotify şarkı sözü arama özelliği geldi
Spotify iOS 14 için wignet özelliğinin testlerine başladıSpotify iOS 14 için wignet özelliğinin testlerine başladı

PAYLAŞ