Rekabet Kurumu e-ticaret siteleriyle ilgili inceleme başlattı - Haberler - indir.com

Rekabet Kurumu e-ticaret siteleriyle ilgili inceleme başlattı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 39 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-17 11:01:02
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Teknoloji

Bugün aldığı yeni bir kararla gündeme gelen Rekabet Kurumu e-ticaret siteleri için inceleme başlattı. Yürütülecek olan incelemelerle E-ticaret sitelerinin adil rekabet koşullarını ihlal edip etmediği incelenecek.

E-ticaret sitelerinin ürünlere belirlediği fiyatlar, platform hizmetleri ve tedarik davranış biçimiyle dışlayıcı veya sömürücü uygulamalarda bulundukları durumu gerçekçesiyle Rekabet Kurumu sektör incelemesi başlatma kararı aldığını açıkladı. Konu hakkında bir kamuoyu bilgilendirmesi hazırlayan Rekabet Kurulu, e-pazaryerlerinde faaliyet göstermekte olan  platformların ekonomik işleyişler ve etkileri nedeniyle geleneksel piyasadan ayrıştıklarını belirten Rekabet Kurumu, bu platformların kullandıkları iş modellerinin farklı olduğunu ve yeni ekonominin rekabetçi düzenini engelleyen öncü piyasa aktörleri olduğuna dikkat çekti.

Rekabet Kurumundan büyük firmalara oyun cezası!Rekabet Kurumundan büyük firmalara oyun cezası!

Rekabet Kurumu ve Google anlaştı mı?

İşte Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan resmi kamuoyu bilgilendirmesi;

Rekabet hukuku perspektifinden bakıldığında, veri sahipliği ve ağ etkilerine bağlı pazar güçlerinin, pazarda hem platform sahibi hem satıcı olarak yer almalarına dayanan eşanlı rollerinin de etkisiyle kötüye kullanma endişelerini de beslediği görülmektedir. Bu bağlamda, e-pazaryerlerinin fiyatlama, platform hizmetleri ve tedarik davranışları yoluyla dışlayıcı ve/ya sömürücü uygulamalarda bulunabilecekleri tüm dünyada gerek rekabet hukuku incelemelerinde gerekse literatürde artan sıklıkla gündeme gelmektedir. Rekabet Kurulu önüne gelen dosyalarda da; sektörün farklı rekabet dinamiklerine sahip olduğu ve bu yönüyle geleneksel yasal çerçevenin öngördüğünden farklı ve karmaşık bir yapı ve işleyiş içerdiği tespiti göze çarpmaktadır.

Yukarıda yer verilen çerçeve dâhilinde, e-pazaryerlerinin yol açtığı (muhtemel) rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerinin anlaşılması ve bunlara dayanan etkin politikaların kurgulanması, yeni ekonominin sağlıklı bir rekabetçi düzene sahip olmasında önemli bir adım teşkil etmektedir. E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Rekabet Kurulu tarafından bu adıma öncülük etmek amacıyla başlatılmıştır.

Azami katılım ve veri derinliğinin sağlanması bakımından E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesinde, e-pazaryerlerinin yanı sıra bu platformlar üzerinden alışveriş yapan tüketiciler ve satış yapan tedarikçiler ile bunları temsil eden teşebbüs birliklerinin bilgilerine başvurulması hedeflenmektedir. Bu verilerle sektörün rekabetçilik odağında kapsamlı bir fotoğrafının ortaya konulması ve bu fotoğraf temelinde etkin ve rekabetçi işleyişi teminen rekabet hukuku ve düzenleme ayaklarında atılması gereken adımların belirlenmesi amaçlanmaktadır."

 


Google yetkilileri Rekabet Kurumu'na sözlü savunma yaptıGoogle yetkilileri Rekabet Kurumu'na sözlü savunma yaptı
Rekabet Kurumu’ndan Google’a bir ceza dahaRekabet Kurumu’ndan Google’a bir ceza daha

PAYLAŞ