Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte - Haberler - indir.com

Pinterest’in başı ”gizlilik politikasıyla” dertte

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 21 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-14 14:31:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

Pinterest pek çok kişinin ilham aldığı, paylaşımlarını yaptığı ve milyonlarca kişiye ulaşım sağladığı yaratıcılık üzerine odaklı bir platform olarak tanımlanıyor. İnsanlar ev dekorasyonundan, çekeceği fotoğraflara kadar Pinterest'ten ilham alıyor, araştırmalar yapıyor. Bunların yanı sıra bir süredir de Pinterest gizlilik politikası noktasında eleştiri oklarının hedefinde yer alıyor.

Pinterest gizlilik politikası diğer ağların aksine fazla eleştiriliyor

Özellikle ABD’deki George Floyd olaylarından sonra popüler sosyal ağlar, gizlilik politikalarında "ırkçılık ve şiddet" odaklı hassas içeriklerin denetlenmesini sıklaştırdı. Söz konusu ihlaller yapıldığı zaman ise kısa sürede reaksiyon alan sosyal medya platformlarından Instagram’ın, Facebook’un ve Twitter’ın aksine milyonlarca kullanıcıya ulaşan Pinterest’in denetleme mekanizması bu kadar sıkı ve tutarlı değil.

Google, Play Store'dan 66 uygulamayı engellediGoogle, Play Store'dan 66 uygulamayı engelledi

Özellikle arama sonuçlarındaki özelleştirmeye dayanan yeni denetleme sistemi ile dikkatleri üzerine çeken platform, sınırların çok belirsiz olmasıyla eleştiri oklarına hedef oluyor. Platformun arama sonuçlarında küçük yaştaki çocukların cinsel içerikli fotoğraflarını, şiddet barındıran komplo teorilerini ve ırkçı içerikleri engellemiyor olmasıyla tepki çekiyor.

OneZero’nun keşfetmiş olduğu bu açıkta ise Pinterest'in standart site içi arama yaklaşımının sorunlu olduğunu belirtiyor. Hassas ya da sakıncalı içerikler kaldırmak yerine gizleyen Pinterest'in bu politikası pek çok kişiyi de etkiliyor.

Hatta bunun yanı sıra Pinterest gizlilik politikası kararlarını ihlal ettiği gerekçesi ile şikayet edilen içeriklerin tamamıyla kaldırılması için talepte bulunsa bile şirket "arama sonuçlarında bazen bu içeriğin görünebileceğini" söylüyor.

Platform yöneticileri tarafından sıklıkla sosyal bir ağ olmayışıyla, daha çok elle seçilen bir katalog olarak tanımlanan Pinterest'in diğer sosyal medya ağlarından ayrı tutulması gerektiği söyleniyor ancak işler elbette öyle olmuyor. Kötüye kullanım filtresi platforma giriş ile başlıyor. Siteye hesabınız ile giriş yapmadan arama yapamıyorsunuz ancak başka bir hesabın sayfasını ziyaret ederek bunu başarabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Google aramalarında doğru etiketlere odaklanırsanız, Pinterest'in filtrelerinin başka türlü algılayacağı içeriklere ulaşabiliyorsunuz.

Bunlar ise Pinterest gizlilik politikası tavrına yönelik ilk eleştiriler değil. Zira Pinterest'in otomatik tamamlama ve öneri sistemleri kullanıcıları ırkçı ve yanıltıcı içeriklere yönlendirebiliyor olmasıyla eleştirilerin odağında yer alıyordu.


Google ve Microsoft güçlerini birleştiriyorGoogle ve Microsoft güçlerini birleştiriyor

PAYLAŞ