Haksız rekabet davaları Google'ın YouTube'u nasıl satın aldığını ortaya çıkardı - Haberler - indir.com

Haksız rekabet davaları Google'ın YouTube'u nasıl satın aldığını ortaya çıkardı

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 20 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-03 19:31:03
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Son zamanlarda önemli gündem maddelerinden biri olan antitröst soruşturmasında yeni bir gelişme daha yaşandı. Google'ın mahkemeye göndermiş olduğu e-postalar arasında YouTube'un satın alınmasında nelerin rol oynadığı anlatılıyor. Google'ın YouTube'u nasıl satın alacağı hakkında bilgi almak için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Teknoloji dünyasının dev şirketleri şu sıralar bir antitröst yani haksız rekabet oluşturma soruşturmasıyla yeni bir gelişme daha yaşandı. Google'ın mahkemeye göndermiş olduğu bu e-posta arasında YouTube platformunun satın alınmasında nelerin rol oynadığı da anlatılıyor. Haksız rekabet sebebiyle dev isimlerden Facebook, Google, Apple ve Amazon CEO'larının ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nin karşısına çıktı. Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve Google'ın, YouTube'u nasıl satın aldığı gün yüzüne çıktı.

Antitröst kapsamında teknoloji dünyasının dev isimlerinden bir takım belgeler istendi. Bu belgeler arasında bazı e-posta adresleri de bulunuyor. Google'ın mahkemeye gönderdiği e-postalar içerisindeyse YouTube'un nasıl satın alındığına dair bilgiler de yer alıyordu. Akıllı cep telefonların pek de yaygın olmadığı dönemlerde el kameraları oldukça popüler ürünlerdi. Hatta Pure Dijital adlı bir şirket, devrim etkisi yaratan "Flip Video Camera" isimli bir kamera geliştirmişti. Neredeyse bir akıllı telefon boyutunda olan bu cihaz, çekilen videoları dahili belleğe dahili belleğe kaydediyor ve USB Type-A bağlantısı sayesinde de bilgisayara aktarılabiliyordu. Google, bu ürünle tanışmasının ardından YouTube'u satın almaya karar veriyor.

İnanması güç ama Google Shopping kapanıyor!İnanması güç ama Google Shopping kapanıyor!

Pure Dijital, Ocak 2006'da MySpace benzeri bir platform geliştirme kararı verdi. Şirket tarafından geliştirilmeye çalıştırılan platform, kullanıcıların videolarını internet üzerinden paylaşabilmelerine imkan sağlıyormuş. Google da aynı dönemlerde "Google Video" olarak isimlendirilen bir hizmet üzerinde çalışmalarını sürdürmekteymiş. Google Video'yu bugünün YouTube'u gibi düşünebilirsiniz.

Google Video'nun geliştirilme sürecinde çalışan yetkililerden bir tanesi, Pure Digital'in de benzer bir proje yürüttüğü öğrendikten sonra, iş birliği fikrini ortaya atıyor. Hatta bu fikirle ilgili tartışmalar devam ederken Pure Digital de Google için bir kamera geliştirme girişiminde bulunuyor. Tüm bunlar, 2006 yılında yaşanıyor. Akıllı telefonların, bu tarihten iki yıl sonra piyasaya sürüldüğünü ve Google'ın o tarihte hiçbir donanım ürününün olmadığını unutmamak gerekiyor. Bu olaylar yaşanırken Google Video'nun bir numaralı ismi olan Jennifer Feikin, Pure Digital'le iş birliği yapmak yerine YouTube'un satın alınması gerektiğini ifade ediyor. Feikin'in böyle düşünmesinin nedeni ise YouTube'un az miktarda da olsa belirli bir topluluğun oluşmuş olması. Google Video dediğimiz proje ise o dönemlerde bırakın kendi topluluğunu, bir ürün haline bile gelebilmiş durumda değil.

Feikin, YouTube'u satın alma fikrini şirketteki diğer yetkililere de kabul ettiriyor. Çünkü böylesi bir durumda tabiri caizse "hazıra konulacağı", yapacakları geliştirmelerle daha çok kullanıcıya ulaşılacağı hem de bunun daha kolay olduğuna kanaat getiriliyor. İşte bu düşüncenin ardından da Google harekete geçiyor ve 2006 yılında YouTube, 1,65 milyar dolar karşılığında satın alınıyor. Şirket, 2011 yılına kadar hizmet vermeye devam ettikten sonra Cisco tarafından 590 milyon dolar karşılığında satın alınıyor. Bu satın alma sonunda da Pure Digital, tarihin tozlu raflarına gömülüyor. Flip Video Camera da geliştiricisiyle aynı sonu yaşıyor ve bugün, retro bir cihaz haline geliyor.


Google fotoğraf düzenleme uygulamalarını mercek altına aldıGoogle fotoğraf düzenleme uygulamalarını mercek altına aldı
Google Türkiye'deki alışveriş reklamlarını kapatma kararı aldıGoogle Türkiye'deki alışveriş reklamlarını kapatma kararı aldı
Google ve Samsung arasında gizli bir anlaşma mı var?Google ve Samsung arasında gizli bir anlaşma mı var?

PAYLAŞ